Startuje akcja "Ubrania do oddania". Dowiedz się, jak pomóc uchodźcom z Ukrainy

"Ubrania do oddania" to projekt, który istnieje w Polsce już od 2017 roku. W związku z tragicznymi wydarzeniami, które obecnie mają miejsce na Ukrainie, w najbliższy weekend od 26 lutego startuje akcja, w której udział może wziąć każdy. Dowiedz się, jak pomóc mieszkańcom Ukrainy oraz uchodźcom, którzy przybywają do Polski.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Gdzie mamy pójść, na Boga...". Ukraińcy opuszczają swoje domy [Źródło: Deutsche Welle]

W mediach społecznościowych projektu "Ubrania do oddania" została ogłoszona akcja, której celem jest pomoc mieszkańcom Ukrainy oraz uchodźcom, którzy przybywają z Ukrainy do Polski w związku z wojną panującą w ich ojczyźnie. Start akcji już w najbliższy weekend, czyli 26 lutego. Ten z pozoru mały gest może dla drugiej osoby stanowić nieocenioną pomoc. 

 

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Przynieść rzeczy wyłącznie wymienione na liście

Organizatorzy akcji podkreślają, aby osoby chętne dostarczały wyłącznie rzeczy wskazane na liście. Została ona bowiem przygotowana w porozumieniu z przedstawicielami Lwowa, które jest miastem partnerskim Łodzi. Znajdują się na niej: 

  • koce, śpiwory, pościel, ręczniki, karimaty
  • kurtki przeciwdeszczowe, bluzy sportowe, dresy — damskie męskie i dziecięce
  • bielizna damska, męska i dziecięca
  • środki czystości i higieniczne — szczególnie pampersy, podpaski, mokre chusteczki, pasty do zębów, szampony
  • maseczki i środki antyseptyczne
  • woda butelkowa w zgrzewkach
  • telefony komórkowe z ładowarkami
  • latarki, zapałki, świece, power banki, baterie
  • zestawy wyposażenia medycznego — paracetamol, plastry, maści rozgrzewające, 
  • produkty żywieniowe — mleka modyfikowane, słoiczki i kasze dla dzieci, dania instant gotowe, jedzenie w puszkach, makarony, ryże, kasze i inny suchy prowiant, batony proteinowe. 

Startuje akcja Ubrania do oddania. Gdzie przywozić produkty?

Magazyn, w którym będą przyjmowane produkty, mieści się przy ul. Bokserskiej 64 w Warszawie Mokotów (magazyn nr 5). Będzie on czynny w sobotę 26 lutego w godzinach 9-20 oraz niedzielę od 9 do 21. Godziny otwarcia magazynu w tygodniu zostaną opublikowane w najbliższym czasie. Osoby, które chcą wziąć udział w zbiórce, proszone są o przynoszenie rzeczy z powyżej wskazanej listy już spakowane w kartony

Osoby poza Warszawy, które chciałyby pomóc, mogą nadać paczkę kurierem na adres: ul. Bokserska 64, Magazyn 5, 02-690 Warszawa z dopiskiem na kartonie "Ukraina". Rzeczy nie będą przyjmowane jednak jedynie w weekend 26-27 lutego. Kartony, które za sprawą Urzędu Miasta w Łodzi trafią od osób potrzebujących z ich partnerskiego miasta Lwów, według deklaracji organizatorów będą wysyłane za każdym razem, gdy uda im się uzbierać rzeczy na jednego pełnego busa. 

Więcej o: