Kiedy jest Wielkanoc 2022? Poznaj tegoroczną datę, aby zaplanować wolne w pracy. Czeka nas długi weekend

Zastanawiasz sie kiedy jest Wielkanoc 2022? Data ta, co roku się zmienia i uzależniona jest od faz księżyca. Od tego święta uzależnione są też ostatki 2022. Kiedy zaczynają się i kończą? Odpowiadamy dziś na wszystkie te pytania, a także na to kiedy jest post Wielkanocny 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z przesuwaniem się Świąt Wielkanocnych co roku zastanawiamy się kiedy one dokładnie wypadają. Jest to bardzo ważny czas dla wszystkich Chrześcijan, do którego wielu z nich stara się należnie przygotować. W tym roku będziemy mogli cieszyć się z długiego weekendu powiązanego z tym świętem.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy są święta wielkanocne 2022: data ta, co roku się zmienia

Święta Wielkanocne mają datę ruchomą. Dzieje się tak dlatego, że dzień ten wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. To właśnie dlatego Wielkanoc jest więc tzw. świętem ruchomym. Obecnie ma postać Triduum paschalnego, które poprzedza 40-dnowy Wielki post. W roku 2022 święto to wypada 17 kwietnia.

Ostatki 2022 kiedy: to ostatni moment na huczne imprezy. Zastanawiasz się od kiedy post 2022? Odpowiadamy

Data końca karnawału, czyli ostatków jest ruchoma i uzależniona od tego, kiedy dokładnie w kalendarzu katolickim rozpoczyna się Wielkanoc i poprzedzający ją czas Wielkiego Postu. Ostatni tydzień karnawału w Polsce rozpoczyna zawsze tłusty czwartek, a kończy Środa Popielcowa. W związku z tym ostatni, dzień karnawału i ostatków, wypada zawsze we wtorek, w 2022 roku jest to dokładnie 1 marca.

Dni wolne od pracy 2022 i Święta Wielkanoc 2022: zaplanuj sobie długi weekend

Najbliższą możliwą okazją na dłuższy odpoczynek dla wszystkich pracujących będzie Wielkanoc. Pomimo tego, że samo święto w tym roku wypada w niedziele to towarzyszy mu tak zwany Lany Poniedziałek. Oznacza to, że dniem wolnym od pracy jest nie tylko niedziela, ale także występujący zaraz po nim i Poniedziałek Wielkanocny wypadający 18 kwietnia. Oznacza to, że będziemy się cieszyć długim 3-dniowym weekendem.

Więcej o: