Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
W połowie sierpnia 2021 władzę w Afganistanie przejęli talibowie, po tym jak z kraju wycofały się ostatnie amerykańskie wojska. Po pół roku później kraj zmaga się z poważnym kryzysem humanitarnym, a kobiety pozbawiane są podstawowych praw. - Kobieta bez towarzystwa mężczyzny nie może opuścić kraju - informuje Jagoda Grondecka, polska dziennikarka, która mieszka w Kabulu od września 2020 roku.
- Kobiety bez "męskiego opiekuna" bez istotnej przyczyny prawnej nie mogą opuścić kraju. Rzecznik talibów, Zabihulllah Mudżahid, poinformował też, że będą "powstrzymywać" ludzi, którzy wyjeżdżają z rodzinami "bez powodu" - przekazała Grondecka za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Już na zaledwie kilka tygodni po objęciu władzy przez talibów kobietom odmówiono dostępu do edukacji, zabroniono udziału w sporcie i obecności na stadionach, a także podróżowania bez asysty mężczyzny. Zlikwidowano także Ministerstwo ds. Kobiet, które zastąpiono Ministerstwem Propagowania Cnót i Zapobiegania Występkom. Ograniczana jest także wolność słowa, jak i prawo do protestu.
Kraj zmaga się także z poważnym kryzysem humanitarnym - według ONZ w 2022 r. 97% afgańskiego społeczeństwa znajdzie się w skrajnym ubóstwie, a ponad połowa obywateli (24,4 mln osób) jest zagrożona głodem.
Afganistan. Kobiety nie mogą opuszczać kraju bez męskiego opiekuna https://www.instagram.com/grondecka/