Afganistan. Kobiety nie mogą opuszczać kraju bez asysty mężczyzny

Dziennikarka Jagoda Grondecka przebywa w Kabulu, skąd relacjonuje nową codzienność mieszkańców Afganistanu. W dużej mierze skupia się także na losach kobiet, które w wyniku przejęcia władzy przez talibów, zostały pozbawione podstawowych praw człowieka. - Kobieta bez towarzystwa mężczyzny nie może opuścić kraju - informuje dziennikarka.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

W połowie sierpnia 2021 władzę w Afganistanie przejęli talibowie, po tym jak z kraju wycofały się ostatnie amerykańskie wojska. Po pół roku później kraj zmaga się z poważnym kryzysem humanitarnym, a kobiety pozbawiane są podstawowych praw. - Kobieta bez towarzystwa mężczyzny nie może opuścić kraju - informuje Jagoda Grondecka, polska dziennikarka, która mieszka w Kabulu od września 2020 roku.

Zobacz wideo

Afganistan -  kobiety nie mogą opuszczać kraju bez towarzystwa mężczyzny

- Kobiety bez "męskiego opiekuna" bez istotnej przyczyny prawnej nie mogą opuścić kraju. Rzecznik talibów, Zabihulllah Mudżahid, poinformował też, że będą "powstrzymywać" ludzi, którzy wyjeżdżają z rodzinami "bez powodu" - przekazała Grondecka za pośrednictwem mediów społecznościowych.

'BlaBlaCar' udostępnił opcję przewozu uchodźców za darmo spod granicy"BlaBlaCar" udostępnił opcję przewozu uchodźców za darmo spod granicy

Już na zaledwie kilka tygodni po objęciu władzy przez talibów kobietom odmówiono dostępu do edukacji, zabroniono udziału w sporcie i obecności na stadionach, a także podróżowania bez asysty mężczyzny. Zlikwidowano także Ministerstwo ds. Kobiet, które zastąpiono Ministerstwem Propagowania Cnót i Zapobiegania Występkom. Ograniczana jest także wolność słowa, jak i prawo do protestu.

Kraj zmaga się także z poważnym kryzysem humanitarnym - według ONZ w 2022 r. 97% afgańskiego społeczeństwa znajdzie się w skrajnym ubóstwie, a ponad połowa obywateli (24,4 mln osób) jest zagrożona głodem.

Afganistan. Kobiety nie mogą opuszczać kraju bez męskiego opiekunaAfganistan. Kobiety nie mogą opuszczać kraju bez męskiego opiekuna https://www.instagram.com/grondecka/

Ukrainki z Polski mówią o sytuacji swoich bliskich. 'Cały czas słychać strzały'Ukrainki w Polsce drżą o swoich bliskich. "Cały czas słychać strzały"

Więcej o: