Pochłaniacz wilgoci do domu. Te sposoby kosztują grosze i są strzałem w dziesiątkę

Pochłaniacze wilgoci mogą być naturalne i niedrogie. Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów lub wybierasz alternatywne i ekologiczne sposoby walki z wilgocią to warto znać te metody. Jak poradzić sobie z problemem nadmiernej wilgoci w domu? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wilgoć i jej nadmierne stężenie w domu może być źródłem wielu niebezpiecznych chorób dorosłych i dzieci. Co wybrać w walce z tym problemem? Osuszacz powietrza lub elektroniczny pochłaniacz wilgoci to skuteczne metody zmniejszające wilgoć w domu. Istnieją również naturalne sposoby, które nie kosztują dużo i mogą działać prewencyjnie. 

Zobacz wideo Minimalistyczna stylizacja z oxfordami

Źródła wilgoci w domu, skąd pochodzi zagrożenie?

Suche i wilgotne powietrze w domu to źródło wielu problemów zdrowotnych i nie tylko. Przyczyn nadmiernej wilgoci można doszukiwać się w:

  • kondensacja pary wodnej,
  • codzienne czynności domowe,
  • nieszczelność sieci wodnej,
  • zła konstrukcja fundamentów,
  • drobne szczeliny w ścianach.

Niebezpieczne stężenia w domu, mogą doprowadzić do niepożądanych konsekwencji

Ważne jest kontrolowanie stężenia wilgotności powietrza w domu, które powinno oscylować pomiędzy 30% a 65%. Jest to optymalna jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia skala. Gdy wilgotność przekracza 80% stężenia w powietrzu, może dojść do powstania i rozwoju wielu niebezpiecznych zjawisk. Pleśń i grzyb to przyczyna poważnych, zdrowotnych schorzeń. Najczęściej są to choroby układu oddechowego, nerwowego, odpornościowego, alergie, bóle mięśni oraz stawów i zmęczenie. 

Domowe sposoby walki z nadmierną wilgocią. Te produkty znajdziesz w każdym domu

  • Pierwszym sposobem jest pochłaniacz wykonany z soli. Jak go zrobić? Produkt należy zawinąć w warstwę gazy i rozmieścić w miejscach występowania wilgoci. Sól powinna się rozpuścić, wtedy powtarzamy czynność.
  • Drugim sposobem w walce z wilgocią w domu będzie użycie kredy. Kilka sztuk kredy, której najczęściej używamy do tablic należy położyć w miejsce, gdzie występuję sporo wilgoci, 
  • Stosowany zazwyczaj w kuchni ryż również może sprawdzić się jako najprostszy domowy osuszacz powietrza. Wystarczy odrobinę produktu wysypać do naczynia i umieścić go w miejscach, w których występuje wilgoć.

Pamiętaj, że są to jedynie alternatywne metody wspomagające i nie zawsze całkowicie zwalczające problem. Jeżeli domowe sposoby okażą się niewystarczające wtedy warto sięgnąć po specjalne sprzęty. Zanim dokonamy kupna urządzenia do pozbycia się nadmiernej wilgoci w domu należy dobrać je odpowiednio do metrażu mieszkania i grubości ścian.

Więcej o: