Jak prać buty w pralce, by służyły latami? Wystarczy, że zastosujesz ten łatwy sposób

Pogoda nas nie rozpieszcza, a roztopy powodują to, że powstaje dużo kałuż z błotem. Przypadkowe wejście w nie pozostawi na butach brud czasem ciężki do zmycia. Czy można takie buty prac w pralce? Tak, ale trzeba uważać na kilka rzeczy. Wyjaśniamy jak zrobić to, aby nie zniszczyć butów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niektóre buty w naszej szafie potrafią kosztować majątek. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji boimy się, aby nie zrobić niczego, co może je zniszczyć. Odpowiemy dziś na to, jakie buty można prać w pralce, jakich się nie powinno i w jaki sposób zrobić to, aby nasze obuwie było czyste i niezniszczone.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

Niestety nie każdą parę butów możemy bez problemu prać w pralce. Wśród tych, które mogą bardzo źle znieść pranie, są buty:

Wato uniknąć także prania butów bardzo zabrudzonych, ponieważ niesie to ryzyko uszkodzenia pralki. Takie buty najlepiej umyć ręcznie.

Jakie buty można prać w pralce? Jest kilka rodzajów

Wielu producentów odradza mechaniczne odświeżanie butów w postaci prania ich w pralce. To dlatego, że doprowadza ono do rozklejenia lub deformacji obuwia. Istnieją jednak modele, które bez obaw możesz wrzucić do bębna. Te buty to:

Jak prać buty w pralce? Oto łatwy i skuteczny sposób

Jeżeli wiesz, że twoje obuwie na pewno przetrwa pranie w pralce, to postępuj według następujących kroków:

  1. Przed włożeniem ich do pralki ręcznie usuń duże zabrudzenia.
  2. Jeśli buty mają sznurowadła, wyjmij je wcześniej. Najlepiej wypierz je osobno, ręcznie. Tak samo postąp z wkładkami.
  3. Wybierz niską temperaturę około 30°C, niskie obroty i krótki czas prania.
  4. Włóż obuwie do woreczka przeznaczonego m.in. do prania bielizny. W ten sposób buty nie będą poruszały się swobodnie po całym bębnie i nie ulegną uszkodzeniu.
  5. Użyj tylko niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania
  6. Butom po praniu najlepiej pozwolić wyschnąć naturalnie wcześniej wypychając je papierem, aby zachowały kształt. Nie wystawiaj ich na słońce!
Więcej o: