Zaczynasz dzień od kawy? To błąd. Zastąp ją tym napojem, który działa na wygląd i zdrowie

Bez porannej kawy wiele osób nie wychodzi z domu. Zdarza się, że ten napój nawet zastępuje śniadanie. Okazuje się, że picie kawy rano to wielki błąd! Można zastąpić ją innym napojem, który jest zdrowy i bardzo tani. Wpływa na zdrowie i wygląd. Efekty mogą zaskoczyć.

Kawa to ulubiony napój wielu osób. Niezależnie od tego czy preferujemy latte, espresso, czy flatwhite - kawa na początku dnia może nie być dobrym pomysłem. Jeśli pijemy ją na czczo możemy sobie zaszkodzić. Warto zastąpić ją pewnym z pozoru banalnym napojem. Poprawia zdrowie i wygląd.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Plusy i minusy picia kawy rano. Godzina ma tutaj ogromne znaczenie

Wiele osób wierzy w to, że kawa rano odchudza. Poniekąd może to być prawda, ale wszystko zależy od organizmu. Jeśli pijemy ją na czczo, lub do śniadania - znacząco uwrażliwia tkanki na insulinę, co prowadzi do pojawienia się procesu lipolizy, a więc uwalniania kwasów tłuszczowych z adipocytów, czyli komórek gromadzących tłuszcz w ludzkim ciele. Szybsze spalanie i mniejszy apetyt nie są zawsze pozytywne. Nie każdy chce się odchudzać, a zmniejszony apetyt może prowadzić do zaburzeń w organizmie, spowodowanych nieregularnymi posiłkami. Kawa na czczo ogranicza również wchłanialność składników odżywczych, w tym bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, np. witamin z grupy B, witaminy D czy wartościowych minerałów, w tym żelaza oraz wapnia. Można natomiast pić ją w ciągu dnia, kiedy żołądek otrzymał już nieco pożywienia. Np. do drugiego śniadania.

Jeśli nie kawa, to co? Woda to najlepszy wybór. Nie chodzi jednak o wodę z butelki

Woda jest zdrowa i dorosły człowiek powinien dziennie pić minimum dwa litry tego napoju. Jeśli jednak sięgamy po ten napój rano, a zwłaszcza na czczo, powinniśmy decydować się na wodę przegotowaną. Plusy picia przegotowanej wody rano to m.in.:

  • stymulowanie trawienia,
  • pobudzanie do pracy układu moczowego i żółciowego,
  • walka z otyłością,
  • eliminowanie wzdęć i zaparć,
  • zapobieganie zapaleniu jelita grubego, anemii,
  • ochrona przed powstawaniem hemoroidów,
  • zapobieganie zapaleniu płuc.

Picie przegotowanej wody wygładza również skórę i spowalnia oznaki starzenia. 

Przegotowana woda rano, ale z dodatkami. Wpływają na urodę i zdrowie

Jeśli picie przegotowanej wody sprawia ci trudność, zdecyduj się na wodę z dodatkami. Jeśli np. wybierzesz wodę z kilkoma plasterkami ogórka, zawarte w nim składniki ułatwią usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu, co przyczynia się do szybszej utraty wagi. Ogórki zmniejszają też apetyt, dają uczucie sytości i gaszą pragnienie. Przeciwdziałają również odwodnieniu. Dodając do przegotowanej wody ćwiartki cytryny nawadnia się organizm, ponieważ woda z cytryną zawiera znacznie więcej elektrolitów niż sama woda. Woda z cytryną wspomaga też procesy trawienne. Przyczynia się m.in. do szybszego usuwania toksyn z organizmu i ich lepszego rozcieńczenia. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do przegotowanej wody - imbiru. Regularne stosowanie wody z imbirem wpływa na uzyskanie płaskiego brzucha i redukcję tkanki tłuszczowej z jego dolnych partii. Imbir bowiem pobudza wydzielanie śliny, żółci i soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwia trawienie. 

Więcej o: