Żony, kochanki czy niewolnice? Wszystkie kobiety Władimira Putina, czyli najbardziej strzeżony temat w Rosji

W Rosji temat relacji Putina z kobietami uznawany jest za tabu. Wiele z nich chronionych jest niczym tajemnica państwowa, stąd też część przypisywanych mu związków pozostaje zaledwie domysłami. Na brak zainteresowania prezydent Rosji nie może jednak narzekać, mimo że wkrótce może być sądzony jako zbrodniarz wojenny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ukraiński dziennikarz: Putin się przeliczył

Krystyna Kurczab-Redlich, wieloletnia korespondentka z Rosji i autorka książki "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" mówi wprost, że Putin tak naprawdę gardzi kobietami, co niejednokrotnie pokazał także na scenie politycznej. Mimo to prezydent Rosji uznawany przez wielu za tyrana nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony płci pięknej, o czym świadczy liczba powiązanych z nim kobiet. 

Ludmiła Putin. Żona czy niewolnica? 

Szczegóły na temat relacji Putina z byłą już żoną Ludmiłą ukazały się, dzięki książce Olega Błockiego „W. Putin. Droga do władzy". Tam właśnie kobieta wspomina o pierwszych latach małżeństwa ze starszym o sześć lat Putinem. Było to jednak ostatnie dzieło Błockiego, gdyż ukazanie się tych fragmentów rozmowy z Ludmiłą, całkowicie zablokowało jego karierę. 

Ludmiła i Władimir poznali się w 1980 r. w teatrze, ale według kobiety nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Zaborczy Putin dopiero po roku wyznał prawdę, że jest funkcjonariuszem KGB, a przez cały okres randkowania z Ludmiłą poddawał ją próbom oraz notorycznie się spóźniał, aby ocenić czy jest odpowiednią kandydatką na małżonkę. Mimo tyrańskich zapędów w 1983 r. doszło do ślubu, a owocem ich małżeństwa są dwie córki. Ich związek, który oficjalnie zakończył się w 2014 r. nie był jednak usłany różami. Ludmiła była niejednokrotnie śledzona, sama nosiła ciężkie zakupy czy wózek podczas trwania drugiej ciąży, przy nadawaniu imienia pierwszej córce nie miała nic do powiedzenia. Putin nie chwalił jej, bo uważał, że to "psuje kobiety", nie pomagał w domu, a żona była zmuszona podporządkowywać się jego woli. Mówi się, że Ludmiła i Władimir nie żyli ze sobą już od wielu lat, ale podane do publicznej wiadomości zostało to właśnie dopiero w 2014 r. podczas przerwy spektaklu baletowego. Dziennikarze uważają natomiast, że ich oświadczenia były wcześniej bardzo dokładnie przećwiczone i wyreżyserowane. 

Swojego czasu krążyła również pewna legenda, według której Ludmiła miała wstąpić do zakonu, a dokładniej miała być przymusowo tam wysłana przez męża. Dowodem na to miały być dotacje Putina na klasztor pod Pskowem. Jak się jednak okazało w 2016 roku, Ludmiła ponownie wyszła za mąż za Artura Oczeretnego. 

Alina Kabajewa. Niedoszła żona i domniemana matka 

Kiedy jedna z gazet w 2008 r. podała, że gimnastyczka artystyczna Alina Kabajewa i Władimir Putin są parą, miesiąc później była już zamknięta. Nie uciszyło to jednak plotek na temat związku tej dwójki, a wręcz krążyły pogłoski, że mają wziąć ślub. Rosyjska prasa nie odważyła się opublikować więcej tego wątku, ale chętnie zrobiły to media zachodnie. „New York Post" w 2009 r. poinformował, że Kabajewa urodziła Putinowi dziecko. Ponowne donosy pojawiły się w 2019 r., kiedy to Alina urodziła bliźnięta. Żadna z tych informacji nie została oczywiście oficjalnie potwierdzona, a tożsamość dzieci jest pilnie strzeżona do dziś. Kabajewie została przypisana łatka najsłynniejszej kochanki Putina.

Jana Łapikowa. Nowa faworytka czy zwykła przykrywka? 

Jana Łapikowa w Rosji początkowo zasłynęła jako modelka, która w szczególności lubiła pozować do odważnych sesji. Fotografie, na których pozowała roznegliżowana nie stanęły jej jednak na przeszkodzie zostania osobistą fotografką Putina. Fakt, że zdjęcia Łapikowej uznaje się za mało kreatywne, a nawet wręcz przeciętne tylko wznieciły plotki o nawiązaniu przez Putina nowego romansu. Część osób pozostawała natomiast zdania, że cała ta wykreowana relacja miała być jedynie przykrywką do romansu prezydenta z Kabajewą. Niemniej jednak Łapikowa uczestniczyła w oficjalnych spotkaniach Putina, po których podobno spędzali wspólnie czas. 

Anna Chapman. Od szpiega do kochanki 

Anna Chapman, a dokładniej Anna Wasiljewna Kuszczenko swoją sławę zyskała jako kochanka Putina dopiero później. Głośno zrobiło się o niej już w 2010 r., kiedy to została zatrzymana w Nowym Jorku za szpiegostwo na rzecz Rosji. Została deportowana do swojej ojczyzny, w której zrobiono z niej prawdziwą gwiazdę. Od Dmitrija Miedwiediewa otrzymała nawet odznaczenie. 

Anastazja Wołoczkowa. "Kobieta Putina" z kampanii wyborczej 

Wołoczkowa to nie tylko najpopularniejsza gwiazda baletu rosyjskiego, ale też osobistość znana z głośnych romansów z rosyjskimi oligarchami i hollywoodzkimi aktorami. Na długiej liście swojego czasu znalazł się także Władimir Putin. Anastazja stała się twarzą kampanii wyborczej prezydenta Rosji i choć wielokrotnie zaprzeczała, aby miała z nim romans, to wciąż mówi się o niej, jako "jednej z kobiet Putina". 

Więcej o: