Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć? Te metody sprawią, że będzie wyglądała jak nowa

Kurtka puchowa damska to absolutny bestseller w sezonie zimowym. Zapewnia wyjątkowe zabezpieczenie termiczne przed mrozem, ale jej czyszczenie to prawdziwe wyzwanie. Jeżeli będziemy znali prawidłowe zasady prania i suszenia kurtek puchowych to unikniemy jej uszkodzenia. O czym należy pamiętać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podstawową zasadą w czyszczeniu i praniu kurtek jest nierobienie tego za często. Wystarczy dwa razy, przed sezonem i po nim. Zanim przystąpimy do części głównej, czyli prania puchówki należy odpowiednio ją przygotować. Zapinamy wszystkie zamki i wywijamy egzemplarz na lewą stronę. Następnie przechodzimy do prania i suszenia kurtki puchowej, czyli najbardziej kluczowych etapów. O czym należy pamiętać i co stosować przy czyszczeniu?

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Co stosować do prania kurtki puchowej? Polecane środki czystości

Detergenty przeznaczone do danego rodzaju struktury mogą pomóc w odpowiednim czyszczeniu tekstyliów. Specyfiki piorące przeznaczone do puchówek są delikatniejsze i dokładnie zadbają o jak najlepszy proces odświeżenia odzieży. Lepiej nie stosować tradycyjnego proszku do prania, który może przyczynić się do zbicia puchu, czego tak bardzo chcemy uniknąć.

Najprostszy i najszybszy sposób na pranie kurtki puchowej: proces odświeżania 

Zanim przystąpimy do właściwego prania w pralce automatycznej należy zapoznać się z metką umieszczoną na modelu. Instrukcje od producenta to najlepsze wskazówki dla konkretnego fasonu kurtki. Zanim umieścimy puchówkę w środku pralki i nastawimy program powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

  1. Oczyszczenie wilgotną szmatką i opróżnienie bębna pralki z resztek ewentualnych specyfików i detergentów.
  2. Przygotowanie kurtki zaczynamy od opróżnienia jej z zawartości np. w kieszeniach.
  3. Zapinamy wszystkie zamki i wywijamy kurtkę na lewą stronę.
  4. Wybieramy delikatny program z maksymalną temperaturą 30-40 stopni i najmniejsze obroty - około 400.
  5. Polecanym patentem na uniknięcie zbicia puchu będzie dorzucenie do bębna pralki kilku czystych piłeczek tenisowych. Ten trik sprawi, że puch w kurtce nie zbije się i będzie wyglądać równie dobrze jak przed praniem.

Jak suszyć kurtkę puchową i uniknąć tych powielanych błędów?

Bez względu na rodzaj prania kurtki puchowej suszenie wygląda podobnie. Egzemplarz po praniu straci na objętości i za nic nie będzie przypominał modelu sprzed prania. Czas na suszenie, by kurtka wróciła do pierwotnego wyglądu. 

  1. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie suszarki bębnowej. Urządzenie automatycznie rozbije puch i nada kurtce objętości. Podobnie jak w przypadku prania w pralce automatycznej wybieramy najbardziej delikatny program (najniższa temperatura, najmniejsze obroty wirowania).
  2. Drugą metodą wykorzystywaną do suszenia puchowych elementów garderoby jest naturalne ustawienie w pozycji poziomej puchówki. Ułóż kurtkę na płasko i regularnie co jakiś czas rozbijaj puch poprzez oklepywanie i strzepywanie. 

Pamiętaj! Proces suszenia kurtki puchowej nie jest krótki i może trwać nawet całą dobę.

Więcej o: