Kiedy 13 emerytura 2022 wpłynie na konto seniorów? Znamy datę i kwotę świadczenia po waloryzacji

Trzynasta emerytura 2022 trafi na konta seniorów jeszcze w kwietniu i zostanie wypłacona automatycznie. Świadczenie zostało wprowadzone, by pomóc emerytom w związku ze wzrostem cen i pandemią COVID-19. Na jaką kwotę po marcowej waloryzacji mogą liczyć świadczeniobiorcy?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby chcące dostać dodatkowe świadczenie, czyli tzw. "trzynastkę" nie muszą składać specjalnych wniosków. 13 emerytura zostanie przyznana w większej kwocie, po zastosowaniu corocznej waloryzacji, która miała miejsce w marcu. Kiedy seniorzy mogą liczyć na zastrzyk gotówki?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

13 emerytura: kto może spodziewać się zastrzyku gotówki w 2022 roku?

13. emerytura jest wypłacana bez względu na wysokość dochodów. "Trzynastka" przysługuje wszystkim, którzy w dniu 31 marca będą uprawnieni do pobierania świadczeń:

  • emerytalnych
  • przedemerytalnych, 
  • kompensacyjnych 
  • rent. 

Ważną informacją jest to, że osoby, których prawo do świadczeń będzie w tym dniu zawieszone, niestety nie otrzymają "trzynastki".

Kiedy wypłata dodatkowych pieniędzy? "Trzynastka" trafi na konto seniorów już w niedługo

ZUS ogłosił, że wypłata 13 emerytur już niedługo, a dokładniej w kwietniu. Na konta seniorów pieniądze wpłyną wraz ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. Inaczej będzie w przypadku osób, które pobierają przedemerytalne świadczenia, dodatkowe środki trafią do nich dopiero w maju. Daty, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie to: 5,6,10,15,20 oraz 25 każdego miesiąca. Jeśli termin wypłaty wypada w dzień wolny od pracy, to pieniądze zostaną wysłane dwa dni wcześniej. Wszystkie informacje i status decyzji można znaleźć na koncie PUE ZUS.

13 emerytura netto i brutto. Oto kwoty świadczenia

Wysokość 13. emerytury wynosi 1338,44 zł brutto. Jest to 1217,98 zł netto. Kwota ta jest nieco wyższa, niż w 2021 roku, gdy 13. emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto. W marcu świadczenie to wzrosło o 7%, gdyż taki był wskaźnik waloryzacji w 2022 roku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: