Jak i czym myć panele podłogowe, żeby nie zostawały smugi? Domowe sposoby na czystą i lśniącą podłogę

Panele podłogowe prezentują się niezwykle efektownie i dodają każdemu wnętrzu nutki elegancji, o ile są prawidłowo czyszczone. Pojawiające się po myciu smugi mogą wpłynąć nie tylko na ich nieestetyczny wygląd, ale i pogorszenie stanu podłogi. Podpowiadamy, jak temu zapobiec.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Regularne i prawidłowe mycie paneli podłogowych zapewni im nienaganny wygląd i dobry stan na dłużej. W tym celu należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które nam w tym pomogą. Nie zawsze potrzebne są kosztowne preparaty. W walce ze smugami świetnie sprawdzą się także domowe sposoby.

Jak myć panele podłogowe, aby nie zostawały smugi? Pamiętaj o tych zasadach

Przed przystąpieniem do mycia powinniśmy zacząć od dokładnego odkurzenia powierzchni, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Podstawowa kwestia, o której należy bezwzględnie pamiętać to fakt, że panele nie lubią dużej ilości wody ani detergentów. Trzeba więc bardzo dokładnie odcisnąć mop z nadmiaru wody. Najlepiej zaopatrzyć się w związku z tym w mop paskowy, z którego łatwiej ją odsączymy. Ponadto jest mniejsza szansa na to, że pozostawi on smugi oraz zarysuje panele zabrudzeniami (np. piaskiem), który się do niego przyczepi. 

Chcąc zapobiec powstawaniu smug należy również pamiętać o kierunku zmywania podłogi. Trzeba to robić zgodnie z kierunkiem ich ułożenia, czyli wzdłuż, a nie w poprzek łączeń.

Domowe sposoby na mycie paneli podłogowych

Na rynku znajdziemy wiele płynów i detergentów stworzonych z myślą o panelach. Można również przygotować odpowiednią mieszankę w domu. Są na to dwa sposoby

  • 2 łyżki octu na 5 l wody (zapach można zneutralizować dodając kilka kropel olejku eterycznego), 
  • 2 szklanki wody, łyżka octu, 2 łyżki oliwy z oliwek. 

Te sposoby nie tylko wyczyszczą panele, nie pozostawiając na nich smug, ale też je nabłyszczą. Na koniec można całość przetrzeć jeszcze suchą szmatką, aby wypolerować panele. 

Czym myć panele podłogowe laminowane? Ważne, aby nie uszkodzić laminatu

Zaletą laminowanych paneli jest ich odporność na ścieranie oraz zabrudzenia. Kurz niestety widocznie na nich osiada, dlatego zaleca się do stosowanie płynów antystatycznych. Można wykorzystać także wyżej wymienioną mieszankę wody z octem lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W tym przypadku nie powinniśmy jednak używać mopa paskowego, ale z mikrowłóknami lub najlepiej miękką ściereczkę z mikrofibry. Uszkodzony laminat nie nadaje się bowiem do renowacji. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: