Incel. Kogo dotyczy to określenie? Co ono oznacza?

Incel to jedno z określeń coraz częściej pojawiających się w odniesieniu do ludzi. W mediach społecznościowych i nie tylko, spotykamy się z różnego rodzaju określeniami ludzi, które bez głębszego wyjaśnienia mogą nie mieć sensu dla większości z nas. Wśród takich określeń znajduje się słowo "incel". Kogo dotyczy? Co oznacza?

Incel - co to za określenie?

Incel - to słowo budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób. Co to hasło oznacza? Otóż incel to miano, które odnosi się do określonego typu osoby, przeważnie młodych mężczyzn. Określenie powstało od zbitki wyrazów w języku angielskim, a dokładniej "involuntary celibate", czyli w języku polskim "celibat mimo woli". Termin ten stworzony został w roku 1993 przez kobietę należącą do społeczności LGBT. Jego pierwotne znaczenie miało odnosić się do samoidentyfikujących się członków pewnej subkultury. Tych ludzi łączyła chęć posiadania romantycznego lub seksualnego partnera, przy jednoczesnych problemach w nawiązaniu tego typu relacji. Internetowa społeczność osób identyfikujących się jako incele szybko zmieniła się w grupę mężczyzn o specyficznych przekonaniach. Definicja tego, co znaczy incel, obecnie mocno odbiega od tego, co miała na myśli twórczyni tego określenia. 

5Rosario,,Argentina,-,June,28,,2017:,Woman,With,A,Cell Incele wypowiedzieli kobietom wojnę na Tinderze. Umawiają się na randki i nie przychodzą, później wysyłają wiadomość

Incel - kto to taki?

Mianem incela obecnie określa się młodych mężczyzn w wieku około 22-35 lat. Taki mężczyzna zwykle nie ma jeszcze doświadczeń w sferze seksualnej lub w ciągu ostatnich kilku lat nie współżył seksualnie. Może to także być osoba, której stosunki z kobietami są po prostu nieudane. Incel chce nawiązać romantyczne relacje z przedstawicielkami płci pięknej, ale mimo najlepszych chęci mu się to nie udaje, a za niepowodzenia na tym polu wini właśnie kobiety. Szacuje się, że osób indentyfikujących się jako incele, może być od tysięcy do nawet setek tysięcy. Jednostki, których tyczy się incelizm, często uczestniczą w internetowych forach, na których spotkać się można ze zjawiskami takimi jak:

  • mizogonia,
  • mizantropia
  • rasizm.
Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Incel: co to znaczy? Jak rozumieć to pojęcie?

Obecnie w wielu miejscach można spotkać się z takim określeniem jak incel. Co to znaczy, że ktoś jest incelem? To miano nadają sobie osoby, które przekonane są o tym, że nie są atrakcyjne fizycznie, i że powodem tego, że nie potrafią znaleźć sobie partnerek są zbyt wysokie wymagania kobiet. Incel to osoba, która przyczynę swojego mimowolnego celibatu widzi właśnie w kobietach. Przeważająca większość w grupie inceli to heteroseksualni mężczyźni, których zdaniem kobiety żyjące w celibacie do tego środowiska należeć nie mogą – jeśli nie uprawiają seksu, to wyłącznie z własnego wyboru. Internetowe środowisko inceli szerzy mowę nienawiści, wyraża negatywne emocje, a także stosuje skrajny, czarny humor, który wśród osób niestabilnych psychicznie może wywoływać bardzo radykalne poglądy i zachowania.

Co znaczy incel w skrajnych przypadkach?

Warto zastanowić się nad tym, co znaczy incel w skrajnych przypadkach. Istnieją bowiem radykalne odłamy incelizmu. Wśród nich pojawiają się tacy, którzy wypowiadają się pozytywnie o mordercach z zaburzeniami społecznymi i seksualnymi, jakoby ich działania miały mieć związek z incelizmem. W mediach głośno komentowano między innymi masakrę w Isla Vista, która miała miejsce 23 maja 2014 roku. Elliot Rodger, 22-letni mężczyzna, zamordował swoich dwóch współlokatorów, po czym nagrał film, w którym objaśniał motyw zbrodni, którą popełnił. Przyczyną dokonanej przez Elliota masakry była nienawiść do kobiet i to, że to właśnie przez nie w wieku 22 lat nie współżył jeszcze seksualnie. Elliot Rodger zamordował w sumie 6 osób, po czym popełnił samobójstwo.

Psychoterapia ma wiele form i zastosowań. Warto sprawdzić, która będzie dla nas najlepsza Psychoterapia. Co to jest? Kiedy warto z niej skorzystać?

Incel: znaczenie psychologiczne

Powszechnie zadawane pytania brzmią następująco: "incel kto to?", albo "co to incel?", "co znaczy incel?" Znaczenie fundamentalne ma tu aspekt psychologiczny, w związku z czym wśród zadawanych pytań częściej powinny pojawiać się te dotyczące tego, w jaki sposób pomagać osobom, które identyfikują się jako incele. Są to bowiem zwykle osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, które pomocy potrzebują. Sami określają się jako nieatrakcyjnych, i zamiast starać się zmienić ten stan rzeczy, wolą nienawidzić przedstawicielki przeciwnej płci, które preferują relacje z mężczyznami atrakcyjnymi. Incel to osoba, która zdaniem ekspertów powinna pracować nad sobą, zamiast źródła swych problemów upatrywać we wszystkich wokół, tylko nie w sobie.

Zobacz też: Mizoginizm: czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie mizoginizmu

Więcej o: