Jak często prać pościel? Możesz się zdziwić. Jeżeli zapomnisz, naskórek będzie pożywką dla pajęczaków

Pościel w porównaniu do ubrań czy bielizny osobistej nie brudzi się tak szybko. Jednak jej częsta wymiana jest konieczna, by utrzymać prawidłową higienę. Dlaczego należy zmieniać pościel i jak często to robić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pytanie dotyczące częstotliwości, z jaką należy prać pościel pojawia się na okrągło. Odpowiedzi jest wiele, lecz my zebraliśmy te, które najczęściej się powtarzały. Trzeba brać pod uwagę również wiele czynników. Aktywność podczas snu oraz temperatura w pokoju, to wszystko wpływa na szybkość zabrudzenia pościeli. Poszwy, kołdry i poduszki to elementy, które mają kontakt z ciałem i skórą każdego dnia. Jak często zmieniać pościel?

Zobacz wideo Czyścimy zlew i rury domowym (i skutecznym) sposobem

Dlaczego należy zmieniać pościel i czym grozi jej zbyt rzadkie pranie?

Wymiana pościeli jest ważna ze względu na to, że jest ona źródłem roztoczy. W tkaninie znajduje się wiele mikroskopijnych rzeczy, takich jak: sierść zwierząt domowych, resztki jedzenia, zrogowaciały naskórek oraz spora ilość bakterii. Śpiąc w nieświeżej pościeli cały czas mamy kontakt z tymi drobno ustrojstwami. Ludzki naskórek, który odpadł od ciała i pozostałości jedzenia to idealne miejsce do rozwoju roztoczy. Tam szybko znajdą się również pajęczaki, dla których będą one stanowić pożywienie. Bakterie zaś odpowiedzialne są za rozwój wielu schorzeń (astma, katar, egzema). Szczególnie często o zmianę pościeli powinni zadbać alergicy.

Co ile zmieniać pościel?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jaki czas zmieniać i prać pościel. Ważne jest, żeby pamiętać o tym i robić to regularnie. Najlepiej nie rzadziej niż raz na miesiąc. Idealnie byłoby dokonywać zmiany pościeli raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, szczególnie jeśli w domu znajduje się pies lub kot. Nawet gdy pościel wydaje się w miarę czysta, to pamiętajmy, że bakterii i grzybów nie widać gołym okiem.

Jak prać pościel? 

Po zmianie pościeli na nową, zużyte poszewki należy wyprać. Najlepiej w temperaturze co najmniej 40 stopni, idealnie byłoby w 60 stopniach. Jednak zawsze przed wrzuceniem prania do bębna pralki należy zapoznać się z zaleceniami producenta. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: