Czym doczyścić fugi w łazience, aby ich nie zniszczyć? Ten produkt kosztuje 3 zł, a działa cuda

W większości domów największym wyzwaniem przy sprzątaniu łazienki jest czyszczenie fug. Zabrudzenia te często są bardzo ciężkie do usunięcia. Okazuje się, jednak że wcale nie trzeba do tego mocnej chemii, która często pozostawia po sobie na długo brzydki i duszący zapach. Są na to domowe i sprawdzone sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli również i twoją zmorą jest ciągłe i nużące czyszczenie fug w łazience mamy dla ciebie na to sposób. Okazuje się, że wcale nie potrzebna jest mocna i często droga chemia a jedynie kilka naturalnych rzeczy, które zapewne masz już w swoim domu.

Zobacz wideo Maja Hirsch pokazała na livie, jak remontuje łazienkę

Czym jest brud w fugach? Okazuje się, że często poza brudem znajduje się tam pleśń

W naszej łazience to właśnie podłoga jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zabrudzenia i zachlapania. Te czynniki w połączeniu z podwyższoną wilgotnością tam panującą powodują, że powstają idealne  warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Głownie zauważyć można je w miejscach trudno dostępnych, jak fugi pomiędzy płytkami, wokół brodzika i miski WC.

Czym czyścić fugi skutecznie i bez uszkodzeń? Ważne jest, aby nie robić tego ostrymi narzędziami

Najczęściej, aby usunąć osadzoną w wyżej wspomnianych miejscach pleśń, sięgamy po ostre narzędzia i silne chemiczne preparaty. Niestety powoduje to ryzyko uszkodzenia nie tylko spoiny, ale i powierzchni płytek a tego na pewno byśmy nie chcieli. Do ich czyszczenia, warto wybrać specjalną szczoteczkę do czyszczenia fug o wąskiej „główce" i wydłużonej rączce lub gąbkę do mycia naczyń. W roli tej spełni się idealnie również szczoteczka do zębów z włosiem miękkim lub o średniej twardości.

Zamiast mocnej chemii użyj domowych sposobów

Mocne preparaty chemiczne również mogą zniszczeć nasze płytki. Do czyszczenia łazienki warto użyć np. octu. Jest to domowy i skuteczny sposób, który używany jest od lat. Jest na tyle skuteczny, że występuje on w składzie wielu profesjonalnych środków czyszczących. Na popularności zyskuje także zastosowanie:

  • Roztworu z płynu do naczyń i soli emskiej
  • Pasty z szarego mydła i sody oczyszczonej
  • Mieszanki kwasku cytrynowego z ciepłą wodą

Składniki tych roztworów trzeba wymieszać w proporcji 1:1. Zwrócić uwagę warto także  na mieszankę kwasku cytrynowego i ciepłej wody. Ta specyficzna substancja jest skuteczna w walce z wapiennymi osadami. W celu sporządzenia roztworu najlepiej wymieszać dwie łyżki kwasku z dwiema szklankami letniej wody.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: