Zmieniasz pościel raz na kilka tygodni? Ekspert tłumaczy, dlaczego to duży błąd

Wiele osób uważa, że pościel nie brudzi się tak szybko jak np. bielizna, więc nie trzeba jej tak często wymieniać i prać. Jednak w trakcie snu człowiek się poci i gubi naskórek, co stanowi idealne środowisko oraz pożywkę dla wielu bakterii i grzybów. Dlatego tak ważne jest, by regularnie zmieniać zarówno pościel, jak i prześcieradła. Jak często? Mikrobiolog wyjaśnia.

Więcej domowych porad znajdziesz na Gazeta.pl 

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Każdy z nas spędza w łóżku nawet jedną trzecią całego swojego życia. Niestety towarzyszą nam również roztocza, bakterie oraz grzyby, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Podczas snu człowiek naturalnie się poci, pod kołdrą jest również ciepło, co stwarza idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii i grzybów, które później gromadzą się w załamaniach prześcieradeł, na kołdrze oraz poduszkach. Do tego na pościeli znajduje się również martwy naskórek, kurz czy sierść zwierząt, co sprawia, że po pewnym czasie w łóżku nie jest wcale tak czysto, jak może się wydawać.

Jak często zmieniać pościel i prześcieradło? Wiele osób robi to źle 

Najlepszym sposobem na pozbycie się bakterii, grzybów i roztoczy jest regularna wymiana prześcieradeł i poszewek na te świeżo wyprane. Mikrobiolog Philip Tierno z uniwersytetu w Nowym Jorku uważa, że powinno się to robić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Zbyt długie zwlekanie z wymianą pościeli sprawia, że flora bakteryjna i grzyby mogą rozwinąć się na tyle, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że nasza pościel jest czysta, warto ją regularnie wymieniać, gdyż tego, bakterii i grzybów, nie widać, ale ich obecność z czasem na pewno odczuje nasze zdrowie. 

Nawet, jeśli nie masz alergii, możesz mieć od tego reakcję alergiczną. Gdybyś dotknął psiej kupy na ulicy, chciałbyś umyć ręce. Uznaj to za analogiczne do twojej pościeli 

- powiedział Tierno w rozmowie z Business Insiderem. 

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy w domu mamy psa lub kota, któremu pozwalamy spać na łóżku. W takim wypadku pościel należy wymieniać jeszcze częściej, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jest ona jeszcze czysta.

W jaki sposób prać pościel i prześcieradła?

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana pościel. Najlepiej jednak sięgać po tkaniny dobrej jakości, które można prać w wysokich temperaturach. By możliwie jak najskuteczniej pozbyć się drobnoustrojów, poszewki oraz prześcieradła najlepiej prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni. Po wyschnięciu pościeli warto ją również przeprasować. Dzięki prasowaniu nie tylko usuwamy wszelakie zagniecenia, lecz także pozbywamy się bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.  

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: