Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kamień w wodzie to nic innego jak wytrącone związki wapnia i magnezu, które się w niej znajdują. W trakcie podgrzewania wody np. w czajniku tworzą wapienny osad jednak jeżeli woda taka pojawi się w łazience po wyschnięciu na powierzchni zlewu, w kabinie prysznicowej lub w wannie zostawiają białe naloty i zacieki. Wiemy jak się ich skutecznie pozbyć.
Wysoki stopień twardości wody może wystąpić niezależnie od źródła jej pochodzenia. To oznacza, że ze zjawiskiem możemy spotkać się zarówno w przypadku wody doprowadzonej z sieci wodociągowej, jak i równie dobrze z własnego ujęcia. Twardość wody jest cechą, która wynika z obecności głównie kationów wapnia i magnezu. Zdarza się, że mogą im towarzyszyć także jony żelaza i manganu na drugim stopniu utleniania. Im wyższe stężenie magnezu oraz wapnia, tym bardziej wzrasta stopień twardości wody i tym bardziej mogą odczuć to nasze sprzęty domowe i elementy łazienkowe.
Wapienny osad jest szkodliwy z dwóch powodów: stanowi idealne środowisko do tworzenia ognisk bakterii oraz wpływa negatywnie na pracę urządzeń gospodarstwa domowego, a także osadza się na elementach łazienkowych.
Jeżeli chcemy pozbyć się go w bezpieczny sposób tak, by nie uszkodzić lśniącej powierzchni armatury, warto wiedzieć kilka rzeczy. Chromowe wykończenia naszych kranów nie powinny być traktowane ostrymi szczotkami czy preparatami w proszku, gdyż podczas szorowania można zarysować srebrzystą powłokę. Najlepiej do pielęgnacji użyć miękkiej, bawełnianej ściereczki lub gąbki oraz używać środków czyszczących w mleczku, lub płynie. Dobrze sprawdzą się też domowe sposoby.
Jednym z najlepszych sposobów pozbycia się kamienia z kranu jest ocet. Jednak ważne jest, że w przypadku kamienia nie wystarczy już roztwór octu z wodą, tylko trzeba zastosować sam ocet. Wystarczy nasączyć nim szmatkę lub większy wacik i umyć tym kran. Jeśli zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to należy nasączonym wacikiem owinąć kran i zostawić przynajmniej na pół godziny. Po tym czasie wystarczy dokładnie opłukać kran ciepłą wodą.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina