Osad z wody na kranie to twoja zmora? Wiemy jak się go skutecznie pozbyć, aby nie uszkodzić powłoki

W twojej łazience na kranie wciąż gromadzi się brzydki osad z kamienia? Jeżeli odpowiednio szybko się go nie pozbędziemy, może wyrządzić duże szkody. Pomimo tego, że jest trudny do usunięcia, znamy na to skuteczne sposoby dzięki, którym nie uszkodzisz powłoki kranu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kamień w wodzie to nic innego jak wytrącone związki wapnia i magnezu, które się w niej znajdują. W trakcie podgrzewania wody np. w czajniku tworzą wapienny osad jednak jeżeli woda taka pojawi się w łazience po wyschnięciu na powierzchni zlewu, w kabinie prysznicowej lub w wannie zostawiają białe naloty i zacieki. Wiemy jak się ich skutecznie pozbyć.

Zobacz wideo Maja Hirsch pokazała na livie, jak remontuje łazienkę

Skąd bierze się kamień na kranie?

Wysoki stopień twardości wody może wystąpić niezależnie od źródła jej pochodzenia. To oznacza, że ze zjawiskiem możemy spotkać się zarówno w przypadku wody doprowadzonej z sieci wodociągowej, jak i równie dobrze z własnego ujęcia. Twardość wody jest cechą, która wynika z obecności głównie kationów wapnia i magnezu. Zdarza się, że mogą im towarzyszyć także jony żelaza i manganu na drugim stopniu utleniania. Im wyższe stężenie magnezu oraz wapnia, tym bardziej wzrasta stopień twardości wody i tym bardziej mogą odczuć to nasze sprzęty domowe i elementy łazienkowe.

Nawet mała łazienka z prysznicem może być czasochłonna w sprzątaniu przez osad i kamień

Wapienny osad jest szkodliwy z dwóch powodów: stanowi idealne środowisko do tworzenia ognisk bakterii oraz wpływa negatywnie na pracę urządzeń gospodarstwa domowego, a także osadza się na elementach łazienkowych.

Jeżeli chcemy pozbyć się go w bezpieczny sposób tak, by nie uszkodzić lśniącej powierzchni armatury, warto wiedzieć kilka rzeczy. Chromowe wykończenia naszych kranów nie powinny być traktowane ostrymi szczotkami czy preparatami w proszku, gdyż podczas szorowania można zarysować srebrzystą powłokę. Najlepiej do pielęgnacji użyć miękkiej, bawełnianej ściereczki lub gąbki oraz używać środków czyszczących w mleczku, lub płynie. Dobrze sprawdzą się też domowe sposoby.

Domowe sposoby skuteczne w walce z osadem z kamienia

Jednym z najlepszych sposobów pozbycia się kamienia z kranu jest ocet. Jednak ważne jest, że w przypadku kamienia nie wystarczy już roztwór octu z wodą, tylko trzeba zastosować sam ocet. Wystarczy nasączyć nim szmatkę lub większy wacik i umyć tym kran. Jeśli zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to należy nasączonym wacikiem owinąć kran i zostawić przynajmniej na pół godziny. Po tym czasie wystarczy dokładnie opłukać kran ciepłą wodą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: