Ulgi dla seniorów 2022 to nie tylko Polski Ład. Nie wszyscy emeryci z nich jednak skorzystają

Emerytura bez podatku czy zerowy PIT to niejedyne przysługujące ulgi dla seniorów. Część emerytów może skorzystać z wielu zniżek, a nawet bezpłatnych usług, co z pewnością pozwoli na oszczędności w domowym budżecie. O jakich ulgach mowa i kto może z nich skorzystać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piotr Fronczewski grzmi "Idź i nie grzesz, Halina!". Nowy spot o bezpieczeństwie seniorów

Najstarsi obywatele nie zostali pominięci przez rząd podczas konstruowania rewolucji podatkowej, jaką okazał się Polski Ład. Jednak poza sferą podatkową na seniorów czekają również inne przywileje. Wiele z nich obowiązuje już od lat, jednak nie wszyscy emeryci wiedzą, że mogą z nich skorzystać. 

Polski Ład uwzględnił seniorów. Mogą oni liczyć na emeryturę bez podatku czy PIT-0

Od 2022 roku seniorów obowiązuje tzw. emerytura bez podatku oraz zerowy PIT dla osób pracujących. W tym pierwszym przypadku największy zysk odczują emeryci o najniższych świadczeniach. Zwolnione z podatku są bowiem emerytury i renty do 2500 zł brutto. Z PIT-0 mogą natomiast skorzystać seniorzy, którzy nie zdecydowali się na pobieranie świadczenia z ZUS na rzecz kontynuacji pracy zawodowej. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało ich dochody roczne do kwoty 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 tys. kwoty wolnej od podatku). 

Ulga na leki i bezpłatne leki dla seniorów. Komu przysługują?

Znacznie różnią się kryteria dla seniorów, którzy chcą uzyskać ulgę bądź bezpłatne leki. Ulga na leki to część ulgi rehabilitacyjnej. Przysługuje ona zatem osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mają przyznaną rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub rentę socjalną. Rozlicza się ją na podstawie różnicy pomiędzy wydatkami poniesionymi na leki w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Bezpłatne leki przysługują natomiast w ramach programu leki 75+. Jak sama nazwa wskazuje, przysługują one seniorom po ukończeniu 75 lat i objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Lista bezpłatnych leków znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, a dodatkowo muszą one być wypisane przez lekarza na receptę z symbolem "S". 

Jakie jeszcze obowiązują ulgi dla seniorów 2022? 

Emeryci mogą skorzystać nie tylko w sferze podatkowej. Z myślą o nich stworzonych zostało także wiele innych zniżek i programów tj.:

  • bezpłatne przejazdy komunikacją miejską — poruszając się komunikacją miejską po mieście, części seniorów przysługują zniżki na przejazdy nawet do 50 proc. W wielu miastach wprowadzone zostały również przejazdy bezpłatne, jednak obowiązują one od określonego wieku. Najczęściej granica ta wynosi 70 lat, ale w zależności od miasta i przewoźnika, może to się nieco różnić,
  • brak opłat za abonament RTV — z opłat za abonament radiowo-telewizyjny automatycznie zwolnieni są seniorzy po 75 roku życia. Z tego przywileju mogą skorzystać także osoby po 60 roku życia, które pobierają emeryturę o miesięcznej wartości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia. Fakt ten, muszą jednak zgłosić w placówce Poczty Polskiej,
  • Ogólnopolska Karta Seniora — każdy senior po ukończeniu 60 lat może wyrobić tzw. kartę seniora. Dzięki niej można zyskać wiele zniżek do punktów w całej Polsce. Mowa tutaj nie tylko o placówkach kultury, ale też sanatoriach, uzdrowiskach czy gabinetach rehabilitacji. 
Więcej o: