Jak pozbyć się zaschniętych plam z ubrań? Te domowe sposoby za grosze uratują każdą tkaninę

Plamy na ubraniach mogą być trudne do usunięcia, szczególnie jeśli pozwolimy im zaschnąć. Jednak nawet te najtrudniejsze zabrudzenia możemy skutecznie usunąć. Nie jest do tego potrzebna silna chemia. Wystarczą te proste domowe sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby naszym ulubionym ubraniu znalazła się plama. Nie zawsze mamy możliwość pozbycia się jej od razu. Zaschnięte plamy choć trudniejsze, to są możliwe do usunięcia. Zdradzamy Wam kilka sprawdzonych trików na różne rodzaje zabrudzeń. Pamiętajcie, jednak że dotyczą one wyłącznie plam zaschniętych, a nie świeżych. 

Jak usunąć plamy z krwi? Do wyboru są dwa sposoby

Pierwszą podstawową zasadą w przypadku próby pozbycia się plam krwi jest unikanie ciepłej wody, gdyż utrwali ona zabrudzenie. Przed wrzuceniem ubrania do pralki, polecamy wypróbowanie:

  • wody utlenionej — można skropić plamę wodą utlenioną i zaczekać chwilę, a następnie zmyć ją zimną wodą lub posypać zabrudzenie solą i przepłukać w roztworze przygotowanym z 1 l wody i 200 ml wody utlenionej, 
  • soku z cytryny — delikatnie wcieramy w plamę sok z jednej cytryny, który ma właściwości wybielające. 

Plamy z farby. Jak się ich pozbyć?

Ubrania zabrudzone farbą są trudne do odratowania, jednak jest jeden sposób, który może im pomóc. W pierwszej kolejności zaczynamy od delikatnego zeskrobania zaschniętej farby tępym nożem. Pokruszone kawałki usuwamy. Plamę namaczamy przy pomocy dowolnego detergentu (proszku lub płynu do prania) rozrobionego z wodą w stosunku 1:1, omijając czyste włókna tkaniny. Czystą gąbką delikatnie pocieramy plamę, aby farba zaczęła się rozpuszczać. Potem ubranie od razu wrzucamy do pralki i ustawiamy na program zgodnie z zaleceniami producenta. 

W przypadku plam powstałych po farbie do włosów pomocny może się okazać inny specyfik do nich wykorzystywany, a mianowicie lakier. Plamę obficie pryskamy lakierem do włosów, a następnie pierzemy w niskiej temperaturze.

Zaschnięte plamy z owoców mogą być równie trudne do usunięcia

Niemal każdy uwielbia sezonowe owoce tj. maliny, wiśnie czy owoce leśne, ale już znacznie mniej plamy, które potrafią spowodować. W odróżnieniu od plam z krwi, w ich przypadku ciepła woda jest zalecana podczas próby ich usunięcia. Sposobów na zaschnięte zabrudzenia z owoców jest kilka: 

  • ocet — wystarczy nalać go bezpośrednio na plamę lub nasączyć nim gąbkę i przecierać, a następnie wyprać ubranie, 
  • ciepłe mleko — to doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią zapachu octu. Zaplamiona ubranie moczymy w mleku przez kilka godzin (można nawet przez całą noc), a następnie wrzucamy do pralki, 
  • kwasek cytrynowy — plamę polewamy kwaskiem cytrynowym, posypujemy sodą oczyszczoną i pocieramy. Czynność należy powtórzyć kilka razy, a następnie ubranie wyprać w pralce. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: