Gdzie przechowywać przetwory domowe? Nie potrzebujesz piwnicy. Ten sposób przedłuży ich przydatność

Ogórki, sałatki, powidła i dżemy - te i inne pyszności zamknięte w słoiku to przetwory. Zastanawiasz się, gdzie przechowywać przetwory domowe? Okazuje się, że niekoniecznie w piwnicy. Podpowiadamy, gdzie je przechowywać, aby przedłużyć ich przydatność i cieszyć się smakiem. Ten sposób może zaskoczyć!

Przetwory domowe najlepiej smakują, kiedy są z własnego gospodarstwa. W słoiku możesz zamknąć zarówno tradycyjne produkty takie jak ogórki, gruszki, czy grzyby, jak i niecodzienne wariacje kulinarne - sałatkę szwedzką, kimchi i konfiturę z cebuli. Niezależnie od pomysłu na potrawę, należy je zamknąć w specjalny sposób i przechowywać w odpowiednim miejscu, aby przetrwały zimę. Dobrze zamknięty słoik może stać w chłodnym miejscu nawet kilka lat. Najpopularniejszym miejscem do przechowywania przetworów jest piwnica. Co jeśli jej nie mamy? Podpowiadamy, jak zwiększyć żywotność przetworów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo ilka przepisów na lody, które zrobisz w domu

Jak zamknąć przetwory, aby wytrzymały nawet kilka lat? Ten sposób znały nasze babcie

Zamykanie słoików to inaczej pasteryzacja. Sposób, który pomaga zachować ich świeżość na długo. Decydując się na zamknięcie przetworów w słoikach, należy się upewnić, czy słoiki są nowe, lub czy były otwierane w tradycyjny sposób, a nie przez "stuknięcie" o blat. Jeśli tak było — mogą być rozszczelnione. Pasteryzacja to inaczej podgrzewanie słoików wraz z domowymi wyrobami, tak by pozbyć się drobnoustrojów i na dłużej zachować ich świeżość. Wybieraj słoiki z gumową uszczelką i metalowym klipsem typu weck. To najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie przetworów.

Edyta HerbuśEdyta Herbuś w zniewalającej sukience "z pazurem". To hit!

Gdzie przechowywać przetwory, jeśli nie w piwnicy? Nie musisz trzymać ich w szafkach

Niektóre domy nie mają piwnicy. Coraz rzadziej buduje się budynki z zejściem do piwnicy lub na strych. Na szczęście popularne są garaże i to właśnie tam można przeznaczyć kilka półek na pyszne przetwory. Im niżej — tym chłodniej. Słoiki powinny być umieszczone w chłodnym miejscu blisko ziemi. Jeśli mieszkasz w bloku — zimą wystaw przetwory na balkon. Mogą być trzymane np. w kartonie. Niektórzy w ogrodzie posiadają też schowek na narzędzia. Może znajdować się pod schodami, lub na terenie posesji. Jeśli miejsce nie jest ogrzewane, możesz je ukryć również tam. Skuteczny może być także banalny sposób zakopania weków pod ziemią. Przykryte nią wytrzymają do wiosny. 

Fotowoltaika. Dofinansowanie 2022Fotowoltaika: dofinansowanie 2022 nawet do 69 000 zł

Jak przedłużyć przydatność przetworów domowych? Te przyprawy są kluczowe

Sekretem pasteryzacji jest sól i cukier! Dodane w dużych ilościach do przetworów pomogą im zachować świeżość. Sól dodawaj do sałatek, ogórków, czy grzybów, a cukier do powideł i dżemów. Gotowe!

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: