Gwatemala zaostrzy kary za aborcję? Kobietom może grozić nawet 25 lat więzienia

Gwatemala zwiększa kary za aborcję. Jak podaje Reuters, zgodnie z nowymi przepisami, kobietom może grozić nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Ustawa zakazuje również małżeństw osób tej samej płci, jak i edukacji seksualnej w szkołach.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje Reuters, we wtorek 8 marca, kongres Gwatemali niespodziewanie przegłosował ustawę "o ochronie życia i rodziny". Zgodnie z nowymi przepisami, kobietom, które "doprowadziły do własnej aborcji lub wyraziły zgodę na jej przeprowadzenie przez inną osobę" może grozić nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Wyjątek stanowi jedynie aborcja w sytuacji zagrożenia życia matki.

Zobacz wideo

Gwatemala. Zmiany w prawie aborcyjnym

Jak informuje BBC, na 160 posłów jedynie ośmiu zagłosowało przeciw. By jednak przepisy weszły w życie, muszą zostać uprzednio opublikowane w dzienniku urzędowym.

Ustawa została skrytykowana już przez wielu tamtejszych polityków i działaczy, a gwatemalski rzecznik praw obywatelskich, Jordan Rodas, zapowiedział jej zakwestionowanie. Jego zdaniem przepisy te uderzają w prawa człowieka, a także "naruszają międzynarodowe umowy ratyfikowane przez Gwatemalę, będąc przeszkodą dla wolności".

Ustawa uderza również w środowiska LGBTQ+, zakazując małżeństw jednopłciowych, jak i edukacji seksualnej.

Nicola SturgeonPierwsza minister Szkocji przeprasza za śmierć kobiet oskarżonych o czary. "Były biedne, inne, bezbronne"

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Wojna w Ukrainie. Jak pomagać najbardziej potrzebującym?Wojna w Ukrainie. Jak pomagać najbardziej potrzebującym? Oto najważniejsze informacje

Więcej o: