Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z zasadami nadawania imion w Polsce zabrania się, aby było ono ośmieszające lub nieprzyzwoite. Choć wśród najczęściej nadawanych dziewczynkom od lat królują tj. Zuzanna, Zofia, Julia czy Maja, to wielu rodziców stara się, aby swoim pociechom nadać imię jak najbardziej oryginalne. Niestety w późniejszym życiu może to przynieść wiele przykrych konsekwencji.
Nie należy oceniać drugiej osoby przez pryzmat jej imienia, niestety często jest to silniejsze od nas przynajmniej przy pierwszym spotkaniu. Choć coraz rzadziej możemy spotkać się z imionami dla dziewczynek tj. Dżesika, Wanesa, Dajana czy Dżenifer, to rodzice wciąż sięgają po inspiracje zagraniczne. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest pozostawienie oryginalnej pisowni, inaczej możemy narazić dziecko na przykre stereotypy. Często kojarzą się one bowiem z niskim statusem społecznym rodziców, co podkreśla w rozmowie z serwisem eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski:
W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia (...). A potem to dziecko z "wyszukanym" imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa
Oczywiście sytuacje takie mogą zdarzyć się sporadycznie, ale wyjeżdżając do niektórych państw musimy liczyć się z tym, że imię często nie tylko inaczej się wymawia. Ich znaczenie w obcym języku może być wręcz zaskakujące:
W 2006 roku RJP stworzyła listę niezalecanych imion dla dzieci. Wśród damskich znalazły się tj.: Akaina, Alma, Carmen, Clea, Cynthia, Dajana, Jaila, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lilith, Lorina, Malta, Maya, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol, Nicole, Nika, Pakita, Poziomka, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Veronika, Victoria, Violeta czy Violetta.
Dodatkowo jako najgorsze imiona dla dzieci RSJ wskazały wtedy imiona:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina