Zmiękczacz wody do domu za grosze. Trzy najlepsze domowe sposoby na twardą wodę

Zmiękczacz wody do domu to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Z problemem twardej wody można uporać się bez wydawania majątku. Te domowe sposoby zdecydowanie to ułatwią.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Miękka woda nie tylko lepiej wpływa na nasze urządzenia kuchenne nie pozostawiając w nich kamienia, ale także nie pozostawia charakterystycznego smaku podczas przyrządzania napojów i potraw oraz nie wysusza naszej skóry. Najlepiej zmiękczają wodę filtry lub specjalistyczne systemy oczyszczania wody, jednak nie każdy sobie może pozwolić na taki wydatek. Zdradzamy zatem domowe sposoby na twardą wodę. 

Twarda woda. Jakie jeszcze są jej wady? 

Za wodę twardą uznaje się taką, która ma w sobie duże ilości składników mineralnych, a w szczególności wapniu i magnezu. Wbrew pozorom niesie ona za sobą więcej wad niż zalet, a wśród nich znajduje się m.in.: 

  • charakterystyczny posmak;
  • powoduje szybsze osadzanie się kamienia;
  • wymaga zużycia większej ilości środków myjących i detergentów;
  • gorzej rozpuszcza kosmetyki;
  • może wysuszać skórę, a nawet powodować podrażnienia.

Zmiękczacz wody do domu. Te sposoby są najpopularniejsze 

Wśród najczęściej wybieranych sposobów na miękczenie wody twardej w domach znajdują się specjalne dzbanki filtrujące. Oczyszcza on wodę kranową z substancji negatywnie wpływających na jej smak i zatrzymuje szkodliwe związki chemiczne. Trzeba natomiast pamiętać o regularnej wymianie filtrów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Do prania często sięgamy natomiast po płyny zmiękczające tkaniny, które w przypadku twardej wody dodatkowo zadbają o nasze ubrania. 

Domowe sposoby na zmiękczacz do wody 

Przygotowaliśmy dla Was natomiast także inne sposoby, dzięki którym woda stanie się bardziej miękka, a zasobność portfela zostanie niezmienna: 

  • odstawienie wody — zostawiając wodę w naczyniu na 24 godziny sprawimy, że twardy osad się wytrąci i opadnie na dno, 
  • gotowanie wody — pod wpływem temperatury woda zmienia twardość. Wystarczy zagotować wodę, aby na dno czajnika opadł wytrącony kamień, 
  • zakwaszenie wody — kwaśny odczyn sprawia, że osad ulega wytrąceniu. Na litr wody wystarczy pół łyżeczki soku z cytryny. Taka woda świetnie sprawdzi się do płukania włosów lub tkanin. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: