Seniorzy mogą liczyć na wiele form pomocy finansowej w 2022 roku. Obiecano trzynastą emeryturę, ale niedawno ogłoszono także powrót "czternastki". Oba świadczenia będą wyższe niż rok temu ze względu na waloryzację, która objęła również podstawowe emerytury. Niektórzy emeryci mogą pobierać też 500 plus dla seniora. To wszystko świadczenia wypłacane przez ZUS. Istnieje jednak takie świadczenie, które wymaga wniosku złożonego osobiście, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma z nim nic wspólnego. To 200 złotych do emerytury co miesiąc. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
200 złotych do emerytury to dodatek dla tych seniorów, którzy w przeszłości wykazali się szczególną odwagą, a do niedawna nie zostali w żaden sposób wyróżnieni finansowo. Chodzi o strażaków OSP którzy dzielnie uczestniczyli w akcjach ratowniczych. Mogą liczyć na dożywotnie 200 złotych do emerytury otrzymywane co miesiąc, jeśli tylko złożą wniosek i zostanie on pozytywnie rozpatrzony.
Aby pobierać 200 złotych do emerytury, ważny jest wiek. W przypadku mężczyzn wiek emerytalny wynosi 65 lat, a w przypadku kobiet 60. Dodatkowo należy udowodnić, że w przeszłości strażak lub strażaczka brali udział w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku. Liczy się też staż pracy. Służba w OSP musi wynosić 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Wniosek można złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
W 2022 roku jak szacuje portal Prawo.pl, z dodatku skorzysta 17 700 strażaków. W 2022 roku świadczeniobiorców będzie więcej. Wszystko dlatego, że do grupy strażaków dołączą też ratownicy GOPR oraz TOPR. Warunki przyznawania świadczenia będą analogiczne do tych w przypadku OSP.
kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.