Jak wyczyścić okap z tłuszczu? Te domowe sposoby pomogą ci zaoszczędzić czas

Okap to bardzo ważna część kuchni, Używany jest przecież, w pomieszczeniu gdzie przygotowujemy jedzenie. Gdy jest zbyt zabrudzony może nie spełniać swoich zadań. Wiemy jak wyczyścić okap z tłuszczu domowymi i skutecznymi sposobami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Częste używanie okapu w naszej kuchni powoduje szybkie gromadzenie się brudu i tłuszczu szczególnie na powierzchniach filtrów. Jeżeli regularnie nie dbamy o utrzymanie czystości okapu, jego późniejsze doczyszczenie może pochłonąć sporo czasu i energii. Istnieją skuteczne domowe sposoby na utrzymanie go w czystości bez użycia mocnej chemii.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak często należy myć okap kuchenny?

Spróbuj wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia okapu. Dzięki temu nie będzie trzeba spędzać dużej ilości czasu na doczyszczenie osadu, który już zasechł. Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie urządzenia po każdym użyciu. Jeżeli jednak na gotowaniu w kuchni spędzasz sporo czasu, należy sprawdzić czystość powierzchni siatkowej minimum raz w tygodniu. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyczyścić okap z tłuszczu w kilka minut.

Domowe sposoby na wyczyszczenie okapu z tłuszczu

Warto widzieć, że do dokładnego wyczyszczenia naszego okapu z tłuszczu wcale nie potrzebujemy mocnej chemii. Można skorzystać ze środków, które pewnie każdy z nas ma w domu. Co powinniśmy przygotować?

  • gąbka do mycia
  • najzwyklejsza ściereczka z mikrofibry
  • ocet
  • woda
  • spryskiwacz
  • ręcznik papierowy
  • olej lub oliwa z oliwek

Jak wyczyścić okap szybko i skutecznie?

Aby przygotować roztwór, do czyszczenia wystarczy ciepłą wodę zmieszać z octem w proporcji 1:1. Potem wlewamy go do spryskiwacza. Na samym początku zdejmujemy kratkę z filtrem z okapu. Zwykle zamocowana jest na dwa klipsy, a jej demontaż trwa chwilę. Wyjmujemy też elementy, które trzeba wymieniać. Teraz spryskujemy całą kratkę bardzo dokładnie i zostawmy od 10 do 15 minut. Ocet doskonale rozpuszcza brud i tłuszcz. Po tym czasie wystarczy wyszorować kratkę ściereczką lub gąbką, oczywiście od czasu do czasu spryskując kartkę naszym roztworem.

Do czyszczenia okapu z zewnątrz możemy zastosować albo wody z octem jak wcześniej, albo olej. Polecana jest jednak woda z octem, która dodatkowo nabłyszczy zmatowiałą powierzchnię.

Natomiast zwykłego oleju lub oliwy z oliwek możemy używać w codziennym czyszczeniu i dbaniu o nasz okap. Gąbką wystarczy nanieść oliwkę na kratkę i przykryć na chwilę ściereczką z mikrofibry zmoczoną w gorącej wodzie. Po jej zdjęciu dokładnie przecieramy kratkę ostrą stroną gąbki. Następnie ręcznikiem papierowym zbieramy resztki oliwy i polerujemy ją, dzięki czemu, nie tylko dokładnie wyczyścimy nasz okap, ale i nadamy mu wyjątkowego połysku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: