Dodatek osłonowy. Wypłaty zapowiedziane, pieniędzy brak. Kiedy pojawią się na kontach wnioskujących?

Wnioski o dodatek osłonowy są nadal przyjmowane, jednak nie każdy może je złożyć. To dla kogo dodatek osłonowy 2022 przysługuje i w jakiej wysokości zależy bowiem od dochodów gospodarstwa. Część osób pierwszą wypłatę otrzyma już niedługo albo przynajmniej powinno ją otrzymać, bo jak się okazuje pieniądze na ten cel nie zostały jeszcze przekazane.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd naprawdę wzięły się wysokie ceny energii? Ekspert wyjaśnia

Pierwsza tura przyjmowania wniosków o dodatek osłonowy została zakończona. Wnioskujący czekają z niecierpliwością na środki, które mają im zrekompensować podwyżki prądu czy gazu. Jak się okazuje, nie ma raczej co liczyć na szybszą wypłatę pieniędzy. 

Wypłata dodatku osłonowego mogłaby być już na kontach wnioskujących. Jest jedna przeszkoda

Osoby, które złożyły wniosek do 31 stycznia, pierwszej raty dodatku osłonowego na swoich kontach mogą się spodziewać najpóźniej z końcem miesiąca. Jak dowiedział się Fakt.pl, pieniądze te już mogłyby trafić na konta tych osób, jednak samorządy nie otrzymały jeszcze na ten cel pieniędzy. Informację taką dziennikowi przekazał poznański urząd miasta: 

Obecnie oczekujemy na przekazanie dotacji od wojewody wielkopolskiego. Pierwszą wypłatę w marcu otrzyma ok. 6600 gospodarstw domowych.

Podobna sytuacja jest w opolskim ratuszu, jak poinformowali Fakt.pl urzędnicy: 

Nie wiemy, kiedy ruszą wypłaty, ponieważ rząd nam tych pieniędzy jeszcze nie przelał i nie przygotował planu finansowego.

Dodatek osłonowy: komu przysługuje dofinansowanie? Dochód gospodarstwa jest decydujący 

To dochody są głównym kryterium decydującym o prawie do dodatku oraz jego wysokości. Maksymalnie może on wynosić: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.  Przedstawiciele samorządów twierdzą, że przeciętna kwota wypłacanego dodatku wyniesie 550-680 zł. 

Wciąż można składać formularze. Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Rząd przygotował video instrukcję

Do 31 października 2022 roku można składać jeszcze wnioski o wypłatę dodatku osłonowego. Można to zrobić online lub udać się do gminy. W celu ułatwienia wypełnienia formularza rząd przygotował instrukcję krok po kroku, jak zrobić to prawidłowo. 

 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: