Zazwyczaj dodajesz go do deserów, tym razem wyczyść nim żelazko. Efekty są szokujące!

Twoje żelazko zostawia na ubraniach plamy? To już ostatnia szansa na jego odkamienienie i wyczyszczenie. Znamy na to domowe i niedrogie sposoby. Wszystko, co potrzebne masz już w domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chcesz uniknąć nerwów przy prasowaniu i zapobiec pojawianiu się na ubraniach niechcianych plam? Warto przyjrzeć się naszemu żelazku. Prawdopodobnie natychmiast potrzebuje wyczyszczenia. Nie trzeba jednak kupować specjalnych detergentów. To, czego będziesz potrzebowała, masz już w domu.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Dlaczego czyszczenie żelazka jest tak ważne i jak często należy to robić?

Brudne żelazko podczas prasowania pozostawia na ubraniach plamy i brzydkie ślady. Niektóre z nich mogą być trudne do usunięcia. W związku z tym jeżeli zależy nam na naszej garderobie lepiej nie zwlekać i regularnie czyścić swoje żelazko. Powinno odbywać się to minimum raz w miesiącu. Dodatkowo pozwoli to na przedłużenie żywotności naszego sprzętu nawet o kilka lat.

Jak odkamienić żelazko? Jest na to prosty i domowy sposób

Istnieją skuteczne domowe sposoby, którymi odkamienimy nasze żelazko. Potrzebny będzie nam ocet spożywczy i waciki do uszu. Wystarczy sporządzić mieszankę octu spożywczego i wody w proporcji 1:1. Następnie namoczmy w nim ściereczkę, bądź miękką gąbkę, i przetrzeć nią stopę żelazka. Jeśli na powierzchni pozostaną jeszcze zabrudzenia, można je łatwo usunąć zwykłymi patyczkami higienicznymi.

Warto odkamienić też pojemnik na wodę. Wystarczy wlać do niego ocet, ustawić żelazko na najwyższą temperaturę, a następnie włączyć funkcję parowania. Aby szybko oczyścić zbiornik, wystarczy uprasować dowolny materiał, na którym zbierze się nieestetyczny osad z urządzenia. Czynność powinno się powtórzyć kilkakrotnie z dodatkiem zwykłej wody, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka kwaskiem cytrynowym

Innym sposobem może być użycie kwasku cytrynowego. Aby stworzyć ten naturalny detergent, wystarczy do szklanki przegotowanej wody wsypać 2 łyżeczki kwasku, a potem postępować tak, jak w przypadku octu, czyli przetrzeć stopę żelazka następnie wlać roztwór do pojemnika na wodę i włączyć funkcję parowania, a na koniec przepłukać całość czystą wodą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: