Danuta Stenka o ageizmie w branży filmowej: "Słyszałam, że jestem za stara do roli"

Danuta Stenka udzieliła ostatnio wywiadu, w którym poruszyła temat dyskryminacji kobiet w branży filmowej ze względu na wiek. Przyznała, że sama słyszała, że jest "za stara do roli". - Zważywszy na wiek, wnętrze może być bogate, więc twarz również może być bogatsza o przeżycia. Nie musi być wyprasowana, lekka i młoda - mówi aktorka.

Więcej o gwiazdach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy w dzieciństwie. Rozpoznacie wszystkie?

Danuta Stenka to jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Gwiazda ma na swoim koncie wiele ról filmowych oraz teatralnych. Aktorka jest jedną z tych kobiet polskiego show-biznesu, dla której wiek nigdy nie był tematem tabu. - Akceptuję go i absolutnie się go nie wstydzę. Mój wiek jest częścią składową mnie - powiedziała w jednym z wywiadów dla serwisu Ohme.pl

Danuta Stenka o kobietach w branży filmowej: "My zawsze występowałyśmy głównie jako ozdobniki"

Ostatnio Danuta Stenka udzieliła wywiadu w programie "Co za tydzień", w którym poruszyła temat ageizmu kobiet. - Słyszałam, że jestem za stara do roli postaci w moim wieku. Myślę, że w naszym zawodzie to troszkę inaczej działa, bo jednak pracujemy twarzą. Czasami wymaga się od nas, żebyśmy wyglądały jakoś a jakoś nie. W naszym przypadku czasem się ktoś zapętli i za wszelką cenę będzie próbował zatrzymać czas, ale myślę, że to ma krótkie nogi. Bo po co? - powiedziała.

Aktorka odniosła się również do dysproporcji w otrzymywaniu ról filmowych, którą dostrzega między kobietami i mężczyznami. Zaznaczyła jednak, że sytuacja ulega poprawie i coraz częściej reżyserzy szukają do swoich produkcji również dojrzałych kobiet.

- Jest ciekawie i jest coraz ciekawiej dla kobiet. Oczywiście, jesteśmy w gorszej sytuacji w tym zawodzie. Mężczyźni mogą się dopracować "twarzy" i zacząć karierę w późnym wieku, bo są dla nich ciekawe role. My zawsze występowałyśmy głównie jako ozdobniki. Mówię oczywiście o kamerze, bo w teatrze jest zupełnie inaczej. Tam są mięsiste role dla kobiet dojrzałych, ale coraz częściej pojawiają się takie role również w kinie. Role, które domagają się prawdziwej twarzy. Takiej, która współgra z wnętrzem. Zważywszy na wiek, wnętrze może być bogate, więc twarz również może być bogatsza o przeżycia. Nie musi być wyprasowana, lekka i młoda - podsumowała.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: