Japonia. Uczennicom w wielu szkołach nie można nosić włosów spiętych w kucyki. Powód zadziwia

Niektóre szkoły w Japonii zakazują uczennicom noszenia włosów spiętych w kucyki. Zdaniem twórców tej zasady odsłonięty kark może podniecać seksualnie inne osoby. Mimo że obecnie nie wszystkie placówki edukacyjne ograniczają wygląd uczniów, w wielu nadal obowiązują zaskakująco restrykcyjne zasady.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Wodowanie japońskiego okrętu podwodnego Taigei

W 2020 roku przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że w prefekturze Fukuoka jedna na dziesięć szkół zakazuje uczennicom upinania włosów w kucyki. Takie zasady obowiązują także w innych miejscach. Na skutek skarg rodziców i uczniów rządzący zaapelowali więc, by prefektury zajęły się zmianą obowiązujących przepisów. 

Sprawa została nagłośniona dzięki publikacji serwisu Vice. O problemie napisały także inne popularne media - między innymi "New York Post".

"Uczniowie nie mają innego wyboru"

Wiele szkół nadal jednak nie złagodziło ograniczeń dotyczących wyglądu. Opowiedział o tym w rozmowie z serwisem Vice nauczyciel z Japonii - Motoki Sugiyama. Mężczyzna uczył w pięciu różnych szkołach w prefekturze Shizuoka. Co ciekawe, w każdej z nich obowiązywał zakaz noszenia spiętych kosmyków. Sugiyama zdradza, że od lat krytykował te zasady, gdyż uważał je za seksistowskie. Jednak jak zauważa, z czasem zostały one znormalizowane. - Uczniowie nie mają innego wyboru, jak tylko je zaakceptować - stwierdził. 

Nie tylko zakaz związywania włosów 

Warto wspomnieć, że restrykcyjne zasady obowiązujące w japońskich szkołach mają korzenie jeszcze w latach 70. XIX wieku. W tamtym okresie rząd po raz pierwszy ustanowił regulowany system edukacji. Głównym przesłaniem obowiązujących wówczas zasad, było to, by wszyscy uczniowie wyglądali tak samo. Ustanowiono je, by ograniczyć przemoc w szkołach. 

Mimo że obecnie nie wszystkie japoński placówki edukacyjne ograniczają wygląd uczniów, w wielu nadal obowiązują surowe zasady. Najczęściej spotykane to zakaz farbowania włosów oraz obowiązek noszenia białej bielizny (dzięki temu nie jest ona widoczna przez mundurki). 

Więcej o: