Jaka waloryzacja emerytur 2022 czeka seniorów? Tabela netto ukazuje rekordowe kwoty. "To obłęd!"

Nie jest tajemnicą, jaka waloryzacja emerytur 2022 czeka w tym roku najstarszych obywateli. Dane są rekordowe, a to cieszy seniorów. Potwierdza to waloryzacja emerytur 2022 tabela netto, z której można odczytać, ile pieniędzy dostaną emeryci. To duży zastrzyk gotówki.

Tak jak przewidywano, wskaźnik waloryzacji w 2022 roku jest rekordowy i wynosi aż 7 procent. Seniorzy mogą więc liczyć na wyższe świadczenia, nie tylko emerytalne. Rząd obiecał im w tym roku nie tylko trzynastą, ale i czternastą emeryturę. Zarówno "trzynastka" jak i "czternastka" będzie wyższa niż dotychczas. Niestety, wyższa jest też inflacja, co nie nastraja pozytywnie obywateli. Taka podwyżka może nie być wystarczająco odczuwalna. Nie zmienia to faktu, że na emerytów czeka duży zastrzyk gotówki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto ZUS. Tyle zyskają seniorzy w 2022 roku

Waloryzacja rent i emerytur oznacza podwyżkę świadczeń. Wskaźnik wynosi aż 107 procent i jest najwyższy od lat. Przykładowo, w 2022 roku seniorzy, których emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto w 2021, otrzymają 1338,44 zł brutto po waloryzacji. Inne przykłady emerytur znajdują się w tabeli dołączonej do naszej galerii w tym artykule. 

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto. Kiedy wypłata wyższych świadczeń?

Już od 1 marca wzrosły kwoty świadczeń. Seniorzy mogą liczyć więc na wypłatę najbliższej emerytury z podwyżką. To samo tyczy się świadczeń, które wpłyną na ich konta już za kilka miesięcy. Wyższa będzie bowiem zarówno 13, jak i 14 emerytura. Ich kwota jest równa najniższej emeryturze, która wzrosła. Seniorzy są zadowoleni z takiego obrotu spraw, ale i nie dowierzają, że podwyżki coś zmienią. W mediach społecznościowych na profilu naszej redakcji czytamy:

Waloryzacja 7 procent to obłęd! Strach ile nam zabiorą
Dostaną podwyżki, a potem chleb za 10 złotych
Ciekawe ile to potrwa, pewnie aż do wyborów

Wzrosła nie tylko najniższa emerytura. Waloryzacja 2022 wpłynęła też na te świadczenia

Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy:

"Od 1 marca 2022 r. ZUS podwyższył świadczenia o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do kwoty 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Wyższa jest również kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności (1003,83 zł), świadczenia przedemerytalnego (1350,70 zł) oraz dodatku pielęgnacyjnego (256,44 zł)"

Oznacza to, że seniorzy w 2022 roku zyskają spory zastrzyk gotówki. Nie mówiąc o ulgach dla seniorów, wprowadzonych przez Nowy Polski Ład. To np. PIT-0 i emerytura bez podatku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: