Kiedy jest dzień wagarowicza 2022? Pierwszy dzień wiosny wypada w dzień, który ucieszy wielu uczniów

Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce już od dawna. Wolny dzień od szkoły świętowali już nasi rodzice czy dziadkowie. Nie zawsze jednak się do tego przyznajemy. Kiedy jest dzień wagarowicza 2022 i jak się go obchodzi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wagarowicza to jedno z ulubionych świąt uczniów. Tego dnia w większości szkół nie odbywają się zajęcia, lecz inne aktywności, zazwyczaj zawody sportowe. Tradycja tego święta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, lecz należy pamiętać, że nie jest to oficjalne święto, więc nie jest to dzień wolny od nauki. Poznaj historię i zwyczaje zawsze wyczekiwanego dnia przez wszystkich uczniów. 

Anna LewandowskaNiecodzienny look Anny Lewandowskiej to strzał w dziesiątkę!

Zobacz wideo Wiosenna stylizacja z fioletem w roli głównej

Kiedy jest dzień wagarowicza 2022? Skąd się wziął zwyczaj?

Tradycyjnie dzień wagarowicza obchodzony jest 21 marca. Jest to więc pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku, czyli 2022 wypada on w poniedziałek, czyli zaraz po weekendzie nie będziemy przytłoczeni dużymi obowiązkami szkolnymi. Dokładnie nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj wagarów tego dnia. Jedną z teorii jest nawiązanie do dawnej tradycji chodzenia nad rzekę pierwszego dnia wiosny i topienie marzanny. Był to sposób na pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Właśnie dlatego uczniowie woleli ten dzień spędzić na łonie natury, celebrując nadchodzące ciepłe dni i coraz mniej dni do zakończenia roku szkolnego.

Zazwyczaj dodajesz go do deserów, tym razem wyczyść nim żelazko. Efekty są szokujące!Dodajesz go do deserów? Tym razem wyczyść nim żelazko

Skąd pomysł na "wagary"? 

W dzisiejszych czasach dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce oraz w niektórych częściach Litwy. Słowo "wagary" swoje pochodzenie ma w łacińskim "vagari". Oznacza to włóczenie, wałęsanie i błąkanie się, a na popularności zyskało dopiero w XIX wieku. Kiedyś dzień wagarowicza kojarzył się z wyzwaniem, któremu ulegali uczniowie chcący zyskać sympatię rówieśników. W dzisiejszych czasach sami uczniowie podchodzą do tego dnia z większym dystansem i nie rezygnują z udania się do szkoły.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Ten produkt za 3 zł sprawi, że Twoje włosy będą bujne i gęsteTen produkt kosztuje tylko 1 zł, a włosy po nim są bujne i zdrowe

Jak dzisiaj obchodzimy dzień wagarowicza?

Nauczyciele i całe grono pedagogiczne chcąc uniknąć masowych ucieczek i nieobecności uczniów w szkole, wymyślają tego dnia wiele innych aktywności. Organizowane są szkolne dni wagarowicza, wycieczki oraz konkursy. Tego dnia zazwyczaj odpuszcza się prace domowe czy sprawdziany. Opuszczanie zajęć jednak zawsze wiąże się z niechcianymi konsekwencjami w postaci nieusprawiedliwionych nieobecności. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: