Kiedy jest dzień wagarowicza 2022? Pierwszy dzień wiosny wypada w dzień, który ucieszy wielu uczniów

Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce już od dawna. Wolny dzień od szkoły świętowali już nasi rodzice czy dziadkowie. Nie zawsze jednak się do tego przyznajemy. Kiedy jest dzień wagarowicza 2022 i jak się go obchodzi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wagarowicza to jedno z ulubionych świąt uczniów. Tego dnia w większości szkół nie odbywają się zajęcia, lecz inne aktywności, zazwyczaj zawody sportowe. Tradycja tego święta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, lecz należy pamiętać, że nie jest to oficjalne święto, więc nie jest to dzień wolny od nauki. Poznaj historię i zwyczaje zawsze wyczekiwanego dnia przez wszystkich uczniów. 

Zobacz wideo Wiosenna stylizacja z fioletem w roli głównej

Kiedy jest dzień wagarowicza 2022? Skąd się wziął zwyczaj?

Tradycyjnie dzień wagarowicza obchodzony jest 21 marca. Jest to więc pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku, czyli 2022 wypada on w poniedziałek, czyli zaraz po weekendzie nie będziemy przytłoczeni dużymi obowiązkami szkolnymi. Dokładnie nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj wagarów tego dnia. Jedną z teorii jest nawiązanie do dawnej tradycji chodzenia nad rzekę pierwszego dnia wiosny i topienie marzanny. Był to sposób na pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Właśnie dlatego uczniowie woleli ten dzień spędzić na łonie natury, celebrując nadchodzące ciepłe dni i coraz mniej dni do zakończenia roku szkolnego.

Skąd pomysł na "wagary"? 

W dzisiejszych czasach dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce oraz w niektórych częściach Litwy. Słowo "wagary" swoje pochodzenie ma w łacińskim "vagari". Oznacza to włóczenie, wałęsanie i błąkanie się, a na popularności zyskało dopiero w XIX wieku. Kiedyś dzień wagarowicza kojarzył się z wyzwaniem, któremu ulegali uczniowie chcący zyskać sympatię rówieśników. W dzisiejszych czasach sami uczniowie podchodzą do tego dnia z większym dystansem i nie rezygnują z udania się do szkoły.

Jak dzisiaj obchodzimy dzień wagarowicza?

Nauczyciele i całe grono pedagogiczne chcąc uniknąć masowych ucieczek i nieobecności uczniów w szkole, wymyślają tego dnia wiele innych aktywności. Organizowane są szkolne dni wagarowicza, wycieczki oraz konkursy. Tego dnia zazwyczaj odpuszcza się prace domowe czy sprawdziany. Opuszczanie zajęć jednak zawsze wiąże się z niechcianymi konsekwencjami w postaci nieusprawiedliwionych nieobecności. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: