Zwrot za dojazdy do pracy 2022 to nawet 3600 zł? Tak, ale tylko w teorii

Czym jest ulga na dojazdy do pracy 2022? Jest to nic innego jak pracownicze koszty uzyskania przychodów. Podczas rozliczenia podatkowego obowiązuje odliczenie, które stosowane jest już od wielu lat. Ulga nie oznacza jednak wypłaty dodatkowych pieniędzy dla podatników.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą korzystać z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Stanowi to pewnego rodzaju rekompensatę, która ma podreperować budżet i wydatki związane z dojazdami do pracy. Trwa okres rozliczeniowy, lecz nie każdy będzie beneficjentem tej ulgi.

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zwrot za dojazdy do pracy 2022 to nawet 3600 zł? Odliczenie przysługuje w przypadku różnych środków transportu.

Ulga za dojazd do pracy 2022 to nic innego jak pracownicze koszty uzyskania przychodów. Wysokość odliczenia zawarta jest w ustawie o PIT, a od 2019 jej kwota nie zmieniła się. Ulga wynosi od 250 zł do 300 zł miesięcznie maksymalnie, a w skali roku robi się z tego kwota rzędu 3600 zł. Wysokość odliczenia zależy w dużej mierze przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Osoby dojeżdżające do miejsca pracy z innej miejscowości mogą liczyć na podwyższoną kwotę.

Jakie warunki należy spełnić, żeby odliczyć koszty dojazdu do pracy?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z ulgi podatkowej na dojazdy do pracy. Ponadto muszą być spełnione dwa warunki, czyli:

  • pracownik nie pobiera dodatku za rozłąkę, 
  • pracownik złożył u pracodawcy oświadczenie na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Jak odliczać koszty dojazdu do pracy? Najczęściej zrobił już to za nas pracodawca

W większości przypadków pracownicze koszty uzyskania przychodów uwzględnił już nas pracodawca w comiesięcznym wynagrodzeniu. Dochód zostaje pomniejszony o wyżej wspomniane kwoty, a to od niego obliczana jest zaliczka na podatek dochodowy. Pensja w skali miesiąca jest zatem większa, więc korzystamy z ulgi na dojazdy do pracy już w trakcie roku. Tylko nieliczni pracownicy umów o pracę będą mogli liczyć na zwrot w 2022 roku. Dotyczy to na przykład osób pracujących w innej miejscowości niż zakład pracy, spełniających określone warunki, którzy nie złożyli u pracodawcy stosowanego oświadczenia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: