Pierwszy dzień wiosny 2022 na pięć sposobów. Dla miłośników tej pory roku mamy dobrą wiadomość

Za oknami pojawia się coraz więcej słońca, a dni powoli robią się dłuższe. Oznaczać to może więc tylko jedno - nadchodzi wiosna. Mamy wspaniałą wiadomość dla miłośników tej pory roku, gdyż tak naprawdę pierwszy dzień wiosny 2022 mamy już za sobą. Kalendarzowa wiosna 2022 nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem rozpoczęcia kolejnej pory roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Stylizacje Avanti24 - „Power look" na wiosnę

Choć zima potrafi zaskakiwać nas pięknymi krajobrazami, to już wiele osób nie może doczekać się promieni wiosennego słońca, wymiany puchowych kurtek na lżejsze okrycia czy dłuższych i widniejszych dni. Pierwszy dzień wiosny możemy jednak obchodzić aż na pięć sposób. Choć aktualnie już na cztery, ponieważ meteorologiczny pierwszy dzień wiosny mamy już za sobą. 

Astronomiczna i kalendarzowa wiosna 2022, czyli najpopularniejsze daty rozpoczęcia wiosny

Wiosna astronomiczna uzależniona jest od wędrówki Słońca po ekliptyce. Dokładnie ma ona miejsca, gdy dzień zrównuje się z nocą, a Słońce pada prostopadle na równik. Dochodzi wtedy do tzw. równonocy wiosennej, która zazwyczaj wypada 20 lub 21 marca. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się w podobnym czasie. Jej data co roku jest niezmienna i przypada na 21 marca, który jednocześnie jest Dniem Wagarowicza. 

Pierwszy dzień wiosny 2022 możemy wyznaczyć także na innej podstawie

Nowa pora roku rozpoczyna się jednak znacznie wcześniej. Możemy bowiem wyróżnić wiosnę jeszcze na podstawie trzech innych czynników:

  • wiosna meteorologiczna — trwa od 1 marca do 31 maja, 
  • wiosna termiczna lub klimatologiczna — rozpoczyna się, gdy średnia temperatura dobowa powietrza przez co najmniej 5 dni wynosi od 5 do 10 stopni, 
  • wiosna fenologiczna — wyznaczana przez fazy cyklu rozwojowego przyrody. O przedwiośniu możemy mówić, kiedy zaczyna kwitnąć np. leszczyna, krokusy czy zawilce. Wczesna wiosna rozpoczyna się wraz z kwitnieniem: jabłoni, modrzewi, czy pierwiosnka lekarskiego. Pełnia wiosny to okres, w którym kwitną: żonkile, jarzębina czy chaber bławatek. 

Kiedy przestawiamy zegarki 2022? Już wkrótce dzień stanie się dłuższy

Zegarki przestawiamy już po rozpoczęciu wiosny, a dokładniej w ostatni weekend marca. W tym roku o godzinę krótszy sen czeka nas zatem w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. Zegarki przestawimy wtedy z 2:00 na 3:00. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: