Czysta mikrofalówka w 5 minut. Tymi domowymi sposobami uporasz się z każdym zabrudzeniem

W przypadku czyszczenia urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, warto chemię i silne detergenty zamienić na bezpieczne i skuteczne sposoby domowe. Tym razem zdradzimy Wam, jak uporać się z brudną mikrofalówką.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Osiadający tłuszcz czy plamy po podgrzewanych potrawach to częsty problem, z którym mierzą się posiadacze mikrofalówek. Choć urządzenie te może być w kuchni bardzo pomocne, to jego wyczyszczenie bywa nie lada wyzwaniem. Można zrobić to jednak szybko i bez większego wysiłku, wykorzystując jedną z poniższych metod. 

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wykorzystaj sodę oczyszczoną 

Liczne właściwości sody oczyszczonej sprawdzą się również w przypadku zanieczyszczeń w mikrofalówce. Można wykorzystać ją na kilka sposobów: 

  • zrobić pastę - 3 łyżki sody mieszamy z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty. Wieczorem przecieramy nią wewnętrzne ścianki urządzenia i zostawiamy na noc. Rano mikrofalówkę dokładnie myjemy wodą lub wodą z dodatkiem octu, 
  • na sucho — trochę sody wsypujemy na gąbkę i pocieramy nią brudną powierzchnię. Dopiero później całość przecieramy wilgotną szmatką, 
  • podgrzanie roztworu - 3 łyżki proszku zalewamy 1/3 szklanki wody i wkładamy do mikrofalówki. Sprzęt włączamy na maksymalnie 5 minut. Po tym czasie wszystkie nawet zaschnięte plamy bez problemu usuniemy delikatnie zwilżoną szmatką. 

Cytryna będzie dobra nie tylko na brud, ale też tłuszcz i nieprzyjemny zapach 

Do wyczyszczenia mikrofalówki doskonale sprawdzi się cytryna o rozjaśniających, nabłyszczających i bakteriobójczych właściwościach. Do żaroodpornego naczynia wlewamy szklankę wody wymieszaną z sokiem z całej cytryny. Umieszczamy je w środku i włączamy mikrofalówkę na 5 minut. Powstała para rozpuści tłuszcz oraz zaschnięte resztki jedzenia. Na koniec wystarczy jedynie przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką. 

Ocet upora się z każdym zanieczyszczeniem 

Specyficzny zapach octu sprawia, że niezbyt chętnie sięgamy po niego robiąc domowe porządki. Jego działanie może jednak przynieść zaskakujące rezultaty. W przypadku czyszczenia mikrofalówki zadziała podobnie jak cytryna. Nieco inne są proporcje roztworu, który wlewamy do naczynia, gdyż musi on wynosić 1:1 wody z octem. Zadziała on jednak nie tylko oczyszczająco, ale również odkażająco. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: