Podwójna emerytura 2022. Ta grupa już z niej nie skorzysta. Kto straci na wprowadzonych zmianach?

Druga emerytura co miesiąc, choć byłaby niewątpliwym zastrzykiem gotówki dla wszystkich seniorów, to mogą ją otrzymać jedynie wybrane grupy. Jakiś czas temu krąg osób uprawnionych do podwójnej emerytury został jeszcze bardziej uszczuplony. Kto obecnie może ubiegać się o dodatkowe świadczenie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura nie jest wypłacana przez ZUS. Pieniądze mogą trafić aż do trzech grup społecznych, jednak są one wypłacane przez inne placówki. Kto może ubiegać się o środki z tego tytułu? 

Podwójna emerytura dla mundurowych możliwa, ale nie dla wszystkich 

To właśnie osoby pracujące w służbach mundurowych, czyli m.in. policjanci, mogą otrzymać nie tylko emeryturę cywilną wypłacaną przez ZUS, ale też tzw. mundurową. Jej wypłatą zajmuje się ZER MSWiA. Taka opcja jest możliwa ze względu na brak możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Nie wszyscy mundurowi będą mieli jednak taką możliwość. Zostali jej bowiem pozbawieni żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Ta grupa musi dokonać wyboru, które świadczenie chce pobierać. 

Druga emerytura dla rolnika zostanie przyznana pod jednym warunkiem 

Wyłącznie rolnicy, którzy opłacali składki nie tylko w ZUS, ale i KRUS mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Przyznana zostanie im ona, jeśli składki do KRUS były opłacane przynajmniej przez okres 25 lat. 

Wniosek o podwójną emeryturę mogą złożyć także osoby pracujące za granicą 

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest podstawą do ubiegania się o podwójną emeryturę, ale nie w każdym przypadku. Zatrudnienie musiało odbywać się legalnie oraz powinny być za ten okres odprowadzone składki. Poza tym trzeba spełnić również w danym państwie warunki uprawniające do uzyskania świadczenia emerytalnego (np. osiągnięcie odpowiedniego wieku), a te zazwyczaj różnią się od kryteriów obowiązujących w Polsce. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: