Złe wieści. Dla tych seniorów 14 emerytura 2022 będzie niższa. "I gdzie tu sprawiedliwość?"

To pewne. 14 emerytura 2022 ponownie zawita na kontach seniorów. Będzie wypłacona tak jak w roku ubiegłym, ale będzie wyższa. W związku z waloryzacją seniorów czeka podwyżka. Niestety, nie każdy otrzyma tyle samo. Wypłaty 14 emerytury mogą się różnić. Wyjaśniamy dlaczego.

Wypłaty 14 emerytury trafią do seniorów pod koniec lata 2022, lub wczesną jesienią. Większość emerytów cieszy się z podwyżki, ponieważ 14 emerytura 2022 będzie rekordowa. Pieniądze otrzymają tylko ci, którzy spełnią warunki. Niestety i wśród tych zdarzą się pewne różnice. Kwoty "czternastki" mogą być inne, w zależności od pewnej zasady, którą ZUS zastosuje przy wypłatach. Ma z tym też związek Nowy Ład.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dla kogo jest 14 emerytura 2022? Nie każdy emeryt ją otrzyma. Są warunki

W przypadku 14 emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To jedyny warunek oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania statusu emeryta. Senior nie może przekroczyć 2900 zł brutto. Takie warunki obowiązywały w 2021 roku, jednak nie wiadomo czy próg dochodowy nie ulegnie zmianie ze względu na waloryzację. Dla osób, które nie spełnią finansowych kryteriów pozostaje 13 emerytura 2022.

Ile wynosi 14 emerytura 2022? Kwota jest wyższa niż rok temu

W związku z waloryzacją, w 2022 roku wzrosła minimalna emerytura. Tyle samo wynosi "trzynastka" jak i "czternastka". Wypłata czternastej emerytury planowana jest na koniec lata, lub wczesną jesień. To oznacza, że na konta seniorów wpłynie kwota już po marcowej waloryzacji. Jej wysokość to 1338,44 zł. brutto. W 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto. Oprócz tego najbiedniejsi seniorzy nie zapłacą podatku.

Te osoby nie dostaną 14 emerytury 2022, lub dostaną mniejszą

Seniorzy, którzy przekroczą próg finansowy, nie muszą się smucić. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" zatem jeśli kwota przekroczenia progu nie była znacząca - nadal mają szansę na świadczenie. Co innego osoby, które przekroczyły próg o tyle, ile wynosi emerytura minimalna. One obejdą się smakiem.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: