Instagram i Facebook zablokowane w Rosji. Niektórzy jednak znaleźli sposób na cenzurę

W ostatnich dniach gwałtownie wzrosło zainteresowanie sieciami VPN wśród Rosjan. Jednak jak informuje portal Nexta, niebawem także i to rozwiązanie może nie być już dostępne.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ambasador Rosji w Polscy zostanie wydalone z kraju?

W poniedziałek 14 marca Instagram oraz Facebook zostały zablokowane w Rosji. Była to odpowiedź na decyzję Mety, zgodnie z którą użytkownikom pozwolono na publikowanie obraźliwych treści na temat Władimira Putina oraz rosyjskich żołnierzy walczących z Ukraińcami. Mimo że firma ostatecznie wycofała się z tego pomysłu, zakaz w Rosji został podtrzymany.

Niektórzy znaleźli sposób na cenzurę

VPN (Virtual Private Network) to wirtualna prywatna sieć, która może ukryć lokalizację użytkownika oraz zaszyfrować dane. Dzięki temu Rosjanie, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, w dalszym ciągu korzystają z zablokowanych serwisów społecznościowych. Co ciekawe, dzień przed wprowadzenie zakazu popyt w Rosji na VPN wzrósł w stosunku do średniego dziennego popytu z połowy lutego aż o 2088 procent! Poinformował o tym między innymi portal TOP10VPN, który na bieżąco monitoruje te dane. 

To może szybko się skończyć

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w Rosji zablokowano kilka serwisów VPN. Jednak nie zakazano ich jeszcze całkowicie. Jak donosi portal Nexta, już w najbliższej przyszłości Roskomnadzor, czyli rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, zamierza się tym zająć. Celem tych działań ma być odcięcie dostępu do wszystkich wirtualnych sieci prywatnych. 

Kim są współczesne Ukrainki?"Matka-Ukrainka" to można by rzec siostra "Matki-Polki". Ale nie jest to jedyny model

11.03.2022 Katowice . Dworzec PKP . Uchodzcy z Ukrainy w holu dworca w zwiazku z wojna rozpoczeta w Ukrainie przez RosjeSocjolożka: manipulacja i sianie strachu to strategia tak stara jak walka o władzę

Więcej o: