13. emerytura 2022 może być wyższa nawet o 120 zł. Jest pomysł na to, jak to zrobić

Już niedługo ruszy wypłata 13. emerytury dla seniorów, co oznacza dla tej grupy dodatkowy zastrzyk gotówki. Eksperci w rozmowie z "Super Expressem" wskazują, że mogłyby być one jeszcze wyższe, a dokładniej o 120 zł. Zdradzili pomysł, dzięki któremu emeryci mogliby zyskać więcej pieniędzy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Wielu seniorów z niecierpliwością oczekuje na kwietniowe i majowe wypłaty świadczeń, gdyż wraz z nimi na ich konta wpłynie 13. emerytura. Dużą niespodzianką byłoby dla osób starszych, gdyby wypłata była o 120 zł wyższa niż zapowiadano. Jest sposób na to, aby tak się stało. Przedstawili go eksperci w rozmowie z "Super Expressem". 

Edyta HerbuśSzukasz sukienki na imprezę? Postaw na seksowną czerwień jak Herbuś

Trzynasta emerytura 2022. Komu przysługuje? 

Trzynastki zostaną wypłacone wszystkim seniorom bez konieczności składania wniosku. Nie są brane pod uwagę ich dochody. Istotne jest jedynie, aby na dzień 31 marca 2022 posiadali prawo do jednego ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych np. emerytury, renty czy zasiłku przedemerytalnego. 

Ile wyniesie 13. emerytura w 2022 roku netto? Kwota jest wyższa ze względu na waloryzację 

Marcowa waloryzacja świadczeń sprawiła, że w tym roku na konta seniorów wpłynie o 151,74 zł więcej, czyli 1217,98 zł. Termin wypłat jest uzależniony od tego, kiedy senior otrzymuje comiesięczne świadczenie. Może to być 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień kwietnia. Osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne 13. emeryturę otrzymają natomiast w maju. 

500 plus dla senioraChcesz otrzymać 500 plus dla seniora? "To graniczy z cudem"

Świadczenia mogłyby być wyższe. Jest na to sposób 

Pomysł na wyższe świadczenia przedstawił Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, o czym pisze dziennik "Super Express". Jego zadaniem trzynastki można zwolnić nie tylko z podatku dochodowego, ale również składki zdrowotnej. Dziennik wskazuje, że wówczas emeryci otrzymaliby 1338,44 zł. 

Pomysł ten poparła dr Elżbieta Ostrowska z Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów: 

Seniorom przydałaby się każda dodatkowa kwota, zwłaszcza że wiele osób drży ze strachu, słysząc, że inflacja ma wynieść 12 czy nawet 15 procent

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: