Więcej ciekawych artykułów z ciekawostkami znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
O tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym wie każdy. Ale nie każdy wie, dlaczego tak jest. Powodem jest bardzo stara tradycja. Ściślej rzecz biorąc, jest to efekt umowy z nicejskiego soboru z 325 roku.
Podczas wspomnianego soboru nicejskiego (325 r.) ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dlaczego właśnie wtedy? Jest to po prostu przełożenie daty 14 nisan z kalendarza hebrajskiego (lunarno - solarny) na kalendarz juliański (solarny). Natomiast sama data 14 nisan to w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy.
Zgodnie z powyższą zasadą, Wielkanoc może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W roku 2022 Zmartwychwstanie Pańskie będziemy obchodzić 17 kwietnia. Natomiast dla lat 2023 - 2026 daty tego święta będą wyglądały następująco:
Wszystkie powyższe terminy są wyznaczone dla kościoła katolickiego, natomiast wierni kościoła prawosławnego obchodzą Wielkanoc według kalendarza juliańskiego.
Co ciekawe, ruchoma data Wielkanocy wpływa na inne święta i tradycje wielkanocne, np.:
Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2022 roku (i nie tylko) można obliczyć matematycznie. Są dwie metody - Gaussa oraz Meeusa/Jonesa/Butchera. Ta druga metoda nie wymaga żadnych cyfr dla określonego zakresu czasu, a dodatkowo nie ma żadnych wyjątków. Oba sposoby obliczania terminów Wielkanocy możecie zobaczyć tutaj:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy porady domowe. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.