Kiedy są święta wielkanocne 2022? Data ta nie jest przypadkowa. Jest ściśle związana z pewną tradycją

W sklepach powoli pojawiają się wielkanocne artykuły, a Ty zastanawiasz się kiedy właściwie jest ta Wielkanoc? Podajemy datę i wyjaśniamy, dlaczego to akurat ten dzień.

Więcej ciekawych artykułów z ciekawostkami znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

O tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym wie każdy. Ale nie każdy wie, dlaczego tak jest. Powodem jest bardzo stara tradycja. Ściślej rzecz biorąc, jest to efekt umowy z nicejskiego soboru z 325 roku. 

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Ruchoma data Wielkanocy - rys historyczny

Podczas wspomnianego soboru nicejskiego (325 r.) ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dlaczego właśnie wtedy? Jest to po prostu przełożenie daty 14 nisan z kalendarza hebrajskiego (lunarno - solarny) na kalendarz juliański (solarny). Natomiast sama data 14 nisan to w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy. 

To kiedy wypadają święta wielkanocne w 2022?

Zgodnie z powyższą zasadą, Wielkanoc może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W roku 2022 Zmartwychwstanie Pańskie będziemy obchodzić 17 kwietnia. Natomiast dla lat 2023 - 2026 daty tego święta będą wyglądały następująco:

  • Wielkanoc 2023 - 16 kwietnia,
  • Wielkanoc 2024 - 31 marca,
  • Wielkanoc 2025 - 20 kwietnia,
  • Wielkanoc 2026 - 5 kwietnia.

Wszystkie powyższe terminy są wyznaczone dla kościoła katolickiego, natomiast wierni kościoła prawosławnego obchodzą Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. 

Co ciekawe, ruchoma data Wielkanocy wpływa na inne święta i tradycje wielkanocne, np.:

  • Środa Popielcowa,
  • Wielki Post,
  • Triduum Paschalne,
  • Wniebowstąpienie Pańskie,
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone  Świątki).

Matematyczne obliczanie daty świąt wielkanocnych

Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2022 roku (i nie tylko) można obliczyć matematycznie. Są dwie metody - Gaussa oraz  Meeusa/Jonesa/Butchera. Ta druga metoda  nie wymaga żadnych cyfr dla określonego zakresu czasu, a dodatkowo nie ma żadnych wyjątków. Oba sposoby obliczania terminów Wielkanocy możecie zobaczyć tutaj:

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy porady domowe. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: