Nie musisz wydawać pieniędzy, aby paprocie w domu bujnie rosły. Wypróbuj nawozy przygotowane z resztek

Paprocie w domu wyglądają bardzo efektownie, a wbrew powszechnie krążącym mitom ich pielęgnacja wcale nie jest trudna. Jednym z kluczowych elementów jest nawożenie, o którym warto pamiętać. Zamiast gotowych mieszanek polecamy domowe sposoby, które przed laty wykorzystywały nasze babcie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Nie tylko odpowiednia ilość wody i światła zapewniają naszym roślinom odpowiedni wzrost, ale także dostarczane im mikro- i makroelementy. Kwiaty doniczkowe pobierają je z ziemi, a więc warto zadbać, aby było ich w niej wystarczająco dużo. Mamy kilka domowych sposobów, które to ułatwią. 

Masz paprocie w domu? Wykorzystaj do ich nawożenia skorupki jaj

Nawóz ze skorupek ugotowanych jaj doskonale wzmacnia rośliny. Wystarczy przełożyć je do słoika lub innego pojemnika i zalać wodą po gotowaniu jajek. Całość pozostawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie odcedzamy zawartość. Skorupki kruszymy i wkładamy do ziemi w doniczce, a wodę możemy wykorzystać do podlewania. 

Skórka banana to świetny nawóz do kwiatów doniczkowych 

W pielęgnacji paproci warto wykorzystać także skórki od banana, przygotowując z nich wodę do podlewania. Do słoika wkładamy trzy skórki po bananie i zalewamy wodą. Po kilku dniach mamy gotowy nawóz domowy. 

Herbata sprawi, że paprocie w domu będą bujnie rosły 

Napar ziołowy do podlewania paproci nie tylko sprawi, że będą one lepiej rosły, ale też odkażą ziemię, zapobiegając rozwojowi bakterii. W tym celu najlepiej wykorzystać ostudzony napar z pokrzywy, szałwii, rumianku lub skrzypu polnego. Dodatkowo możemy spryskiwać nim raz na miesiąc liście, aby uodpornić roślinę na grzyby pleśniowe. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: