Tradycja wysyłania życzeń w formie widokówek rozwinęła się pod koniec XIX wieku. Na początku wielkanocne kartki świąteczne były monochromatyczne z pustą pierwszą stroną. To właśnie na współczesnej ozdobnej okładce wpisywano życzenia i pozdrowienia dla bliskich, adres oraz pieczątkę trzeba było umieścić na odwrocie. Z czasem kartki przybrały obecną formę.
Pierwsze obrazki prezentowany najczęściej dzieci, drób i jaja. Kolejno bohaterkami kartek stały się młode dziewczęta, które miały symbolizować nadejście wiosny i nadzieję. Wyjątkowe miejsce na kartach świątecznych od zawsze zajmował też zając jako symbol płodności i urodzaju. Po I wojnie światowej zamiast kolorowych fotografii kartki przyjęły minimalistyczną formę kolorowych rysunków. Późniejszym popularnym motywem był Chrystus w otoczeniu owiec oraz uniwersalne kwiaty.
Zobacz też: Dania na Wielkanoc. Co podać na świątecznym stole?
Współcześnie kartka wielkanocna służy bardziej w formie dekoracji. Jak zrobić kartki na Wielkanoc ręcznie robione? Kilka przykładów DIY prezentujemy w dalszej części artykułu.
Do przygotowania kartki wielkanocnej wystarczy kawałek brystolu, skrawki materiału oraz klej. W przypadku kartek malowanych farbami idealne będą akwarele, które pozwalają na margines błędu, szczegóły można dopracować cienkopisem w srebrnym lub złotym kolorze.
Zobacz też: Wielki Post 2022: od kiedy do kiedy trwa i na czym polega?