Kartki świąteczne na Wielkanoc - ukłon w stronę tradycji. Inspiracje na wielkanocne kartki DIY z Instagrama

Planujesz wysłać kartki świąteczne na Wielkanoc? Zwyczaj wysłania bliskim tradycyjnych kartek już praktycznie zanikł, a wraz z nim prawdziwe arcydzieła oraz ręcznie pisane życzenia. Jaka jest historia kartki i jak zrobić własny egzemplarz?
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanocne kartki świąteczne na kartach historii 

Tradycja wysyłania życzeń w formie widokówek rozwinęła się pod koniec XIX wieku. Na początku wielkanocne kartki świąteczne były monochromatyczne z pustą pierwszą stroną. To właśnie na współczesnej ozdobnej okładce wpisywano życzenia i pozdrowienia dla bliskich, adres oraz pieczątkę trzeba było umieścić na odwrocie. Z czasem kartki przybrały obecną formę. 

Kartka wielkanocna i jej bohaterowie 

Pierwsze obrazki prezentowany najczęściej dzieci, drób i jaja. Kolejno bohaterkami kartek stały się młode dziewczęta, które miały symbolizować nadejście wiosny i nadzieję. Wyjątkowe miejsce na kartach świątecznych od zawsze zajmował też zając jako symbol płodności i urodzaju. Po I wojnie światowej zamiast kolorowych fotografii kartki przyjęły minimalistyczną formę kolorowych rysunków. Późniejszym popularnym motywem był Chrystus w otoczeniu owiec oraz uniwersalne kwiaty. 

Zobacz też: Dania na Wielkanoc. Co podać na świątecznym stole?

Kartki na Wielkanoc ręcznie robione - gotowe patenty na ładną widokówkę 

Współcześnie kartka wielkanocna służy bardziej w formie dekoracji. Jak zrobić kartki na Wielkanoc ręcznie robione? Kilka przykładów DIY prezentujemy w dalszej części artykułu. 

  • Delikatny kolaż z piórkiem w roli głównej. Do stworzenia kartki można wykorzystać stare widokówki i z różnych historii stworzyć  nową wielkanocną opowieść. 
 
  • Świąteczne scenki na bazie materiału, czyli pomysł stary jak świat. Materiałowe kartki mają w sobie dużo uroku i nutkę nostalgii.  
 
  • Kartki malowane akwarelą, dla tych którzy mają odrobinę talentu. Malowane kartki to prawdziwe dzieła sztuki. 
 
  • Kolorowy trójwymiar, do zabawy warto zaprosić dzieci i przy okazji przeprowadzić lekcję na temat perspektywy. Wystarczy wyciąć ten sam motyw w różnym rozmiarze i nakleić na kartkę w odpowiedniej kolejności.  
 
  • Kartka z materiałów z recyklingu, użyte materiały zyskają drugie życie i kartka zyskuje nietypową formę.  
 
  • Wesołe wycinanki z gazet, kolorowych papierów - to materiały, które mamy zawsze pod ręką i kartkę można przygotować w ostatniej chwili. 
 

Do przygotowania kartki wielkanocnej wystarczy kawałek brystolu, skrawki materiału oraz klej. W przypadku kartek malowanych farbami idealne będą akwarele, które pozwalają na margines błędu, szczegóły można dopracować cienkopisem w srebrnym lub złotym kolorze. 

Zobacz też: Wielki Post 2022: od kiedy do kiedy trwa i na czym polega?

Więcej o: