Ile snu potrzebuje człowiek? Sprawdź, czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji zdrowotnych

Ile snu potrzebuje człowiek? Wielu twierdzi, że wystarczy im 5 godzin snu. Ale czy to prawda? Czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji dla zdrowia? Rozwiewamy wątpliwości!

Więcej ciekawych artykułów z poradami zdrowotnymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Od lat mówi się, że powinno się spać 8 godzina na dobę. Ani mniej, ani więcej. Ale czy to prawda? Ile powinien trwać głęboki sen? Mamy naukową (źródła: 1, 2, 3) odpowiedź na te pytania!

Edyta HerbuśSzukasz sukienki na imprezę? Postaw na seksowną czerwień jak Herbuś

Ile snu potrzebuje człowiek? Sen jako proces biologiczny

Sen jest procesem fizjologicznym naszego organizmu. Składa się z dwóch faz: NREM i REM. Podczas każdej z nich nasz organizm przeprowadza różne czynności, które przedstawiają się następująco:

  • NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub sen wolnofalowy) - trwa 80 - 100 minut, większość funkcji wyłączona lub mocno osłabiona przez mózg, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie zużycia glukozy, wolniejsza praca serca. Ciało się regeneruje
  • REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych bądź sen paradoksalny) - trwa 5 - 30 minut, jest nazywana fazą marzeń sennych. Charakteryzuje się przede wszystkim zwiotczeniem wszystkich mięśni i zwolnieniem metabolizmu. Oprócz tego, w tej fazie znikają hormony stresu, a pojawiają się hormony wzrostu, które odbudowują tkanki. Dodatkowo mózg utrwala pamięć.

Ile snu potrzebuje człowiek? 

Utarło się, że człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu na dobę. Czy to prawda? Zacznijmy od tego, co warunkuje ilość potrzebnego snu:

  1. wiek - ilość potrzebnego snu jest ściśle związana z wiekiem, im człowiek starszy, tym mniej snu potrzebuje. Oto rozpiska zapotrzebowania na nocny odpoczynek wedle wieku:
    - Noworodki do 3 miesięcy: 11–19 godzin,
    - Niemowlęta 4–11 miesięcy: 10–18 godzin,
    - Dzieci roczne i dwuletnie: 9–16 godzin,
    - Przedszkolaki 3–5 lat: 8–14 godzin,
    - Dzieci w wieku szkolnym 6–13 lat: 7–12 godzin,
    - Nastolatki 14–17 lat: 7–11 godzin,
    - Młodzi dorośli 18–25 lat: 6–11 godzin,
    - Dorośli 26–64 lat: 6–10 godzin,
    - Starsi dorośli 65+: 5–9 godzin.
  2. aktywność w ciągu dnia - osoby mniej aktywne (np. seniorzy) potrzebują mniej snu,
  3. uwarunkowania indywidualne - należą do nich długość cyklu snu i liczby faz oraz preferowana pora zasypiania i budzenia się. Długość cyklu snu i liczba jego faz jest inna dla każdego z nas. Aby być wyspanym potrzebujemy innej długości cyklu snu i innej liczby faz. Przykładowo: osobie 1 wystarczą 4 cykle po 80 minut, co daje 5 godzin snu, a osoba 2 potrzebuje 6 cykli po 120 minut (czyli 12 godzin snu).  Genetycznie uwarunkowane jest też to czy jesteśmy rannymi ptaszkami czy nocnymi markami.

Zdrowy sen: zasady, które ułatwią zasypianie i poprawią jakość snuIle godzin snu wystarczy dorosłemu człowiekowi? Zdrowy sen: zasady

W takim razie czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji dla zdrowia? 

Teoretycznie tak (zwłaszcza w grupie osób 65+), ale nie jest to zalecane. Większość ludzi potrzebuje dłuższego snu (co najmniej 6 - 7 godzin), aby właściwie funkcjonować. Regularne niewysypianie się powoduje bowiem wiele problemów ze zdrowiem, m.in.:

  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • większe uczucie głodu (w konsekwencji - tycie),
  • problemy z układem krążenia,
  • ryzyko cukrzycy.

Dobrze, ale po czym poznać, że za mało śpimy? Poniższa lista zawiera sygnały, że za mało śpimy:

  • niemożność wstania bez budzika,
  • notoryczne używanie budzikowej "drzemki",
  • trudności z porannym wstawaniem,
  • popołudniowa ospałość,
  • przysypianie podczas np. spotkań, zajęć, oglądania TV, w ciepłym miejscu etc.,
  • senność po bardziej sytych posiłkach czy podczas jazdy,
  • konieczność drzemek w ciągu dnia i odsypiania w wolne dni,
  • szybkie zasypianie (w kilka minut).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy porady zdrowotne. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: