Ile snu potrzebuje człowiek? Sprawdź, czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji zdrowotnych

Ile snu potrzebuje człowiek? Wielu twierdzi, że wystarczy im 5 godzin snu. Ale czy to prawda? Czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji dla zdrowia? Rozwiewamy wątpliwości!

Więcej ciekawych artykułów z poradami zdrowotnymi znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka. Od lat mówi się, że powinno się spać 8 godzina na dobę. Ani mniej, ani więcej. Ale czy to prawda? Ile powinien trwać głęboki sen? Mamy naukową (źródła: 1, 2, 3) odpowiedź na te pytania!

Ile snu potrzebuje człowiek? Sen jako proces biologiczny

Sen jest procesem fizjologicznym naszego organizmu. Składa się z dwóch faz: NREM i REM. Podczas każdej z nich nasz organizm przeprowadza różne czynności, które przedstawiają się następująco:

 • NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych lub sen wolnofalowy) - trwa 80 - 100 minut, większość funkcji wyłączona lub mocno osłabiona przez mózg, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie zużycia glukozy, wolniejsza praca serca. Ciało się regeneruje
 • REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych bądź sen paradoksalny) - trwa 5 - 30 minut, jest nazywana fazą marzeń sennych. Charakteryzuje się przede wszystkim zwiotczeniem wszystkich mięśni i zwolnieniem metabolizmu. Oprócz tego, w tej fazie znikają hormony stresu, a pojawiają się hormony wzrostu, które odbudowują tkanki. Dodatkowo mózg utrwala pamięć.

Ile snu potrzebuje człowiek? 

Utarło się, że człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu na dobę. Czy to prawda? Zacznijmy od tego, co warunkuje ilość potrzebnego snu:

 1. wiek - ilość potrzebnego snu jest ściśle związana z wiekiem, im człowiek starszy, tym mniej snu potrzebuje. Oto rozpiska zapotrzebowania na nocny odpoczynek wedle wieku:
  - Noworodki do 3 miesięcy: 11–19 godzin,
  - Niemowlęta 4–11 miesięcy: 10–18 godzin,
  - Dzieci roczne i dwuletnie: 9–16 godzin,
  - Przedszkolaki 3–5 lat: 8–14 godzin,
  - Dzieci w wieku szkolnym 6–13 lat: 7–12 godzin,
  - Nastolatki 14–17 lat: 7–11 godzin,
  - Młodzi dorośli 18–25 lat: 6–11 godzin,
  - Dorośli 26–64 lat: 6–10 godzin,
  - Starsi dorośli 65+: 5–9 godzin.
 2. aktywność w ciągu dnia - osoby mniej aktywne (np. seniorzy) potrzebują mniej snu,
 3. uwarunkowania indywidualne - należą do nich długość cyklu snu i liczby faz oraz preferowana pora zasypiania i budzenia się. Długość cyklu snu i liczba jego faz jest inna dla każdego z nas. Aby być wyspanym potrzebujemy innej długości cyklu snu i innej liczby faz. Przykładowo: osobie 1 wystarczą 4 cykle po 80 minut, co daje 5 godzin snu, a osoba 2 potrzebuje 6 cykli po 120 minut (czyli 12 godzin snu).  Genetycznie uwarunkowane jest też to czy jesteśmy rannymi ptaszkami czy nocnymi markami.

W takim razie czy można spać 5 godzin dziennie bez konsekwencji dla zdrowia? 

Teoretycznie tak (zwłaszcza w grupie osób 65+), ale nie jest to zalecane. Większość ludzi potrzebuje dłuższego snu (co najmniej 6 - 7 godzin), aby właściwie funkcjonować. Regularne niewysypianie się powoduje bowiem wiele problemów ze zdrowiem, m.in.:

 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • większe uczucie głodu (w konsekwencji - tycie),
 • problemy z układem krążenia,
 • ryzyko cukrzycy.

Dobrze, ale po czym poznać, że za mało śpimy? Poniższa lista zawiera sygnały, że za mało śpimy:

 • niemożność wstania bez budzika,
 • notoryczne używanie budzikowej "drzemki",
 • trudności z porannym wstawaniem,
 • popołudniowa ospałość,
 • przysypianie podczas np. spotkań, zajęć, oglądania TV, w ciepłym miejscu etc.,
 • senność po bardziej sytych posiłkach czy podczas jazdy,
 • konieczność drzemek w ciągu dnia i odsypiania w wolne dni,
 • szybkie zasypianie (w kilka minut).

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy porady zdrowotne. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: