Wypłata dodatku osłonowego dla emerytów będzie niższa? Jest ostateczna decyzja

13. i 14. emerytura 2022 miała stać się dodatkowym zastrzykiem gotówki dla emerytów, a dla wielu z nich przyniosła zmartwienia. Część seniorów obawia się, że przez wypłatę tych świadczeń, wypłata dodatku osłonowego będzie obniżona lub nie otrzymają jej wcale. Wątpliwości w tej sprawie rozwiał rząd, podając swoje stanowisko.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd naprawdę wzięły się wysokie ceny energii? Ekspert wyjaśnia

Dodatek osłonowy jako część tarczy antyinflacyjnej został stworzony po to, aby pomóc uporać się z szalejącą inflacją osobom o najniższych dochodach. Pierwsze wypłaty świadczenia ruszą już niebawem. Jest także dobra wiadomość dla seniorów ubiegających się o pieniądze z tego tytułu, gdyż ich wypłaty nie zostaną ostatecznie pomniejszone. 

Komu przysługuje dodatek osłonowy? Dochód jest decydujący 

Wysokość dochodu przypadająca na członka gospodarstwa domowego jest kryterium decydującym o przyznaniu oraz wysokości dodatku osłonowego. Jego kwota w skali roku może wynosić do: 

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł. 

Czy emeryci dostaną pomniejszony dodatek osłonowy? Ustawa nie rozwiewa wątpliwości, ale ministerstwo już tak

Niedawne doniesienia "Faktu" o tym, że pierwsza rata dla emerytów zmniejszy się z 242 zł do 78 zł, wzbudziła u wielu seniorów niepokój. Miało się tak stać za sprawą wliczenia do dochodów jednorazowych świadczeń tj. 13. i 14. emerytura. Takiego zdania było bowiem Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Odmienną interpretację przedstawiło natomiast Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, która uznała, że pieniądze z tego tytułu nie powinny wliczać się do dochodu uprawniającego do dodatku osłonowego. Ostatecznie MKiŚ przyznało temu rację. W związku z tym seniorzy nie muszą martwić się obniżonymi wypłatami dodatku osłonowego. 

Wypłata dodatku osłonowego już wkrótce. Nadal można składać wnioski 

Osoby, które wniosek złożyły do 31 stycznia pierwszą ratę dodatku osłonowego powinny mieć wypłacone do końca marca 2022 roku. Dokładne terminy wypłat mogą różnić się jednak w zależności od regionu. W gminach wciąż przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku osłonowego. Składając formularz najpóźniej do 31 października, możemy liczyć na otrzymanie środków w jednej transzy do 2 grudnia. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: