Mieszkanka Moskwy ukarana grzywną. Powód? Nosiła niebiesko-żółtą czapkę

Pewna Rosjanka postanowiła wyrazić sprzeciw wobec wojny poprzez swój strój. Kobieta w związku z tym została ukarana grzywną. O sprawie poinformował niezależny portal The Moscow Times.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ambasador Rosji w Polsce zostanie wydalony z kraju?

Od początku wojny rosyjska propaganda izoluje Rosjan od tego, co tak naprawdę dzieje się w Ukrainie. Pracownicy mediów nie używają słowa "wojna" a "specjalna operacja wojskowa". Natomiast prezydent Ukrainy oraz jego współpracownicy nazywani są nazistami. Nie wszyscy Rosjanie myślą jednak w ten sposób. Przypomina o tym sprawa, o której poinformował niezależny portal The Moscow Times.

"Wyraźnie negatywny stosunek do Sił Zbrojnych Rosji"

Mieszkanka stolicy Rosji postanowiła wyrazić sprzeciw wobec wojny w Ukrainie poprzez swój strój. Przez to została ukarana grzywną w wysokości 30 tys. rubli (ponad 1 tys. PLN). Kobieta miała na sobie niebiesko-żółtą czapkę, a na jej okryciu wierzchnim znalazła się naklejka w kształcie serca w barwach narodowych Ukrainy. 

Strój Rosjanki został uznany za obrazę rosyjskiego wojska.

W miejscu publicznym eksponowała elementy odzieży i odznakę w kolorach flagi ukraińskiej, wyrażając w ten sposób wyraźnie negatywny stosunek do Sił Zbrojnych Rosji, przyciągając uwagę blogerów oraz mediów

- napisano w aktach sprawy. 

Kim są współczesne Ukrainki? "Matka-Ukrainka" to można by rzec siostra "Matki-Polki". Ale nie jest to jedyny model

Kary finansowe za krytykę działań wojennych

Warto wspomnieć, że zgodnie z nową ustawą o "działaniach publicznych mających na celu dyskredytację wojska rosyjskiego", krytycy działań wojennych w Ukrainie mogą zostać ukarani grzywną. W przypadku zwykłych obywali jej maksymalna wysokość wynosi 100 tys. rubli (ponad 4 tys. PLN). Kara jest natomiast wyższa w przypadku osób prawnych (1 mln rubli) oraz urzędników (300 tys. rubli).

11.03.2022 Katowice . Dworzec PKP . Uchodzcy z Ukrainy w holu dworca w zwiazku z wojna rozpoczeta w Ukrainie przez Rosje Socjolożka: manipulacja i sianie strachu to strategia tak stara jak walka o władzę

Więcej o: