14. emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jest propozycja terminu. "To jest wielka niesprawiedliwość"

Już niedługo seniorów czeka dodatkowy zastrzyk gotówki. Na ich konta zostanie bowiem wypłacona 13. emerytura 2022. Nie jest to jednak jedyny dodatek, na jaki mogą liczyć w tym roku. Zgodnie z zapowiedzią rządu do części najstarszych obywateli trafi również 14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Wiceminister Szwed podał możliwy termin.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Choć 14. emerytura, która była wypłacona seniorom w listopadzie 2021 roku miała być świadczeniem jednorazowym, to w tym roku rząd również zdecydował się na ponowne przyznanie dodatku. Jednak w odróżnieniu od 13. emerytury nie każdy może liczyć na pieniądze z tego tytułu. 

14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jest zapowiedź możliwego terminu 

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając decyzję o wznowieniu czternastek zapowiedział jedynie, że zostaną one wypłacone późnym latem lub jesienią. Propozycję konkretnego terminu przedstawił natomiast "Faktowi" w piątek 18 marca wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Co więcej, choć podkreślił on, że na ten moment jest to rozwiązanie jednorazowe, to niewykluczone, że pojawi się w latach kolejnych: 

- Przewidujemy, że czternasta emerytura będzie wypłacana na jesieni. W tym roku może to być październik. (...) To rozwiązanie, nad którym pracujemy, będzie znowu jednoroczne. Obserwujemy jednak to, co się dzieje, m.in. inflację. Nie wykluczamy, że takie rozwiązania będą także w kolejnych latach. 

Ile wynosi 14. emerytura? Świadczenie trafi jedynie do wybranych seniorów 

Wysokość zarówno trzynastek, jak i czternastek jest równa aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze. W związku z marcową waloryzacją seniorzy mogą w tym roku liczyć zatem na 1217,98 zł netto. 14. emerytura trafi natomiast jedynie do emerytów i rencistów, których świadczenia podstawowe nie przekraczają progu 2900 zł brutto. Pozostali mogą liczyć na wypłatę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

14. emerytura 2022: seniorzy są podzieleni

Kryteria, od których uzależnione jest prawo do przyznania czternastki oburza wielu seniorów: 

Wygląda na to, że ceny rosną tylko dla tych, co mają niskie emerytury. A tak naprawdę to nie czternastka, tylko druga waloryzacja powinna być jesienią dla wszystkich
Dalszy ciąg dzielenia emerytów na lepszy i gorszy sort
14 emerytura powinna obejmować wszystkich emerytów i rencistów. Nie wolno dzielić emerytów na lepszych i gorszych. Bo zostają ukarani emeryci, którzy szczerze i chętnie długo pracowali, aby zasłużyć na godną emeryturę. (...) Czy warto być solidnym i pracowitym pracownikiem. Biedniejszym emerytom można przyznawać zasiłki. Inaczej to jest wielka niesprawiedliwość. Proszę sprawę 14 emerytury przemyśleć ponownie. Niech będzie dla wszystkich albo dla nikogo.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: