Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Choć 14. emerytura, która była wypłacona seniorom w listopadzie 2021 roku miała być świadczeniem jednorazowym, to w tym roku rząd również zdecydował się na ponowne przyznanie dodatku. Jednak w odróżnieniu od 13. emerytury nie każdy może liczyć na pieniądze z tego tytułu.
Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając decyzję o wznowieniu czternastek zapowiedział jedynie, że zostaną one wypłacone późnym latem lub jesienią. Propozycję konkretnego terminu przedstawił natomiast "Faktowi" w piątek 18 marca wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Co więcej, choć podkreślił on, że na ten moment jest to rozwiązanie jednorazowe, to niewykluczone, że pojawi się w latach kolejnych:
- Przewidujemy, że czternasta emerytura będzie wypłacana na jesieni. W tym roku może to być październik. (...) To rozwiązanie, nad którym pracujemy, będzie znowu jednoroczne. Obserwujemy jednak to, co się dzieje, m.in. inflację. Nie wykluczamy, że takie rozwiązania będą także w kolejnych latach.
Wysokość zarówno trzynastek, jak i czternastek jest równa aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze. W związku z marcową waloryzacją seniorzy mogą w tym roku liczyć zatem na 1217,98 zł netto. 14. emerytura trafi natomiast jedynie do emerytów i rencistów, których świadczenia podstawowe nie przekraczają progu 2900 zł brutto. Pozostali mogą liczyć na wypłatę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Kryteria, od których uzależnione jest prawo do przyznania czternastki oburza wielu seniorów:
Wygląda na to, że ceny rosną tylko dla tych, co mają niskie emerytury. A tak naprawdę to nie czternastka, tylko druga waloryzacja powinna być jesienią dla wszystkich
Dalszy ciąg dzielenia emerytów na lepszy i gorszy sort
14 emerytura powinna obejmować wszystkich emerytów i rencistów. Nie wolno dzielić emerytów na lepszych i gorszych. Bo zostają ukarani emeryci, którzy szczerze i chętnie długo pracowali, aby zasłużyć na godną emeryturę. (...) Czy warto być solidnym i pracowitym pracownikiem. Biedniejszym emerytom można przyznawać zasiłki. Inaczej to jest wielka niesprawiedliwość. Proszę sprawę 14 emerytury przemyśleć ponownie. Niech będzie dla wszystkich albo dla nikogo.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina