Ferie wielkanocne 2022: kiedy wypada Wielkanoc 2022 i ile dni wolnego nas czeka?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielki krokami. W wielu domach zaczną się przygotowania do celebracji tego wyjątkowego czasu i przygotowywania niedzielnego śniadania. Święta wielkanocne to ważny okres szczególnie dla katolików. Kiedy przerwa świąteczna wielkanocna 2022? Sprawdź, kiedy zaczynają się i ile potrwają ferie wielkanocne 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc to wyjątkowy czas obfitujący w liczne tradycje i zwyczaje. Wiele z nich kultywowanych jest już od wielu wieków na terenie całej Polski. Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę zaraz po pierwszej, wiosennej pełni Księżyca. Fazy księżyca wyznaczają również inne święta, takie jak Tłusty Czwartek, Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa czy Boże Ciało. Którego wypada Wielkanoc w 2022 roku?

Zobacz wideo Wiosenna stylizacja z fioletem w roli głównej

Kiedy wypada Wielkanoc 2022? Poznaj datę najważniejszego święta chrześcijan

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Służy ono upamiętnieniu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Datę obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy wyznaczono na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Czyni ten czas świętem ruchomym, które może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc przypada dokładnie 17 kwietnia. 

Ile potrwają święta wielkanocne 2022?

W niedzielę 10 kwietnia rozpocznie się Wielki Tydzień, który poprzedza Niedzielę Wielkanocną. Celebracja Wielkiego Tygodnia będzie wyglądała tak:

  1. 10 kwietnia - Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Wierni przynoszą do kościoła palmy i gałązki na znak odradzającego się życia. 
  2. 14 kwietnia - Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie przez Jezusa Chrystusa Eucharystii.
  3. 15 kwietnia - Wielki Piątek podczas, którego obchodzi się Liturgię Męki Pańskiej.
  4. 16 kwietnia - Wielka Sobota, kiedy wierni przynoszą poświęcić pokarmy w koszykach, które zostaną zjedzone w Wielkanoc.
  5. 17 kwietnia - Wielkanoc, czyli rozpoczęcie Wigilii Paschalnej i zapalenie paschału (świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa.

Wielkanoc 2022: kiedy wypadają i ile trwają ferie wielkanocne 2022?

Przerwa Wielkanocna rozpocznie się w Wielki Czwartek, czyli 14 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia, czyli do wtorku. Wiele uczniów czeka więc wyczekiwany odpoczynek już za niecały miesiąc. Przerwa świąteczna potrwa 6 dni, z czego wolnych dni od szkoły będzie 4.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: