Dni siewu marzec 2022: Te rośliny zasadzimy wiosną! Co sadzić w marcu, aby uzyskać największe plony?

Marzec w ogrodzie może być bardzo pracowity. To czas, kiedy kalendarz siewu warzyw, ale i innych roślin jest niemal przepełniony rozmaitymi gatunkami. Przypominamy najważniejsze dni siewu na marzec 2022 i podkreślamy, jakie rośliny w marcu warto zasadzić w ogrodzie.

Słońca coraz więcej, jak przystało na początek wiosny. Rozpoczyna się czas, kiedy przyroda budzi się do życia nie tylko na polach i łąkach, ale i na działkach oraz w ogrodach. Dla ogrodników to także czas siewu. Istnieje specjalny kalendarz, który pokazuje jakie rośliny należy zasiać w marcu i co warto zasiać, aby cieszyło oczy, a także przyniosło inne korzyści - mowa tu o warzywach. Jak wygląda kalendarz siewu na marzec 2022? Podpowiadamy, od czego zacząć porządki w ogródkach i pierwsze, wiosenne sadzenie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Dni siewu 2022. Co zasadzimy wiosną? Marzec w ogrodzie będzie intensywny

Między 1 a 31 marca ogrodników czeka intensywny czas. Kalendarz Biodynamiczny mówi o tym, że to idealny czas na siew wielu roślin. Ogrodniku uważaj! Co prawda te dni już minęły, ale według kalendarzu siewów 2022 od pierwszego do szóstego marca nie powinno się jeszcze nic siać. To czas na selekcję i sortowanie nasion, a także prace pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodzie. Kalendarz Siewu Księżycowego zwraca uwagę na fakt, że podczas nowiu rośliny są bardzo wrażliwe i może to wpłynąć na brak plonów.

Kalendarz siewu warzyw rozpoczyna się 6 marca. Czym jest kalendarz Biodynamiczny?

Kalendarz Biodynamiczny, to także kalendarz siewu. Czym jest? To specjalny kalendarz dla ogrodników i rolników. Na podstawie naturalnych zjawisk zachodzących w przyrodzie wyznacza się idealną porę na zasiew roślin. Obserwacja gwiazd i zjawisk powodowych ma wpłynąć na udane plony. Zdaniem specjalistów kalendarz siewu rozpoczyna się w 2022 roku 6 marca, kiedy możemy posadzić pierwsze rośliny. W szklarni można zasiać wówczas paprykę, pomidory, kalafior, bakłażan, kalarepę, czosnek, brokuł, oraz kapustę. Dopiero 7 marca przyjdzie czas na kwiaty w ogrodzie. 

Kolejne sadzenie warzyw ma miejsce od 12 marca (pietruszka, seler, burak). Następne 21 marca (szparagi, ogórek, kalarepa, brokuł, brukselka i kiełki) - kolejne warzywa można zasiać już 24 marca, a później 28 marca. Te terminy nie mają wytycznych, co do poszczególnych gatunków.  

Marzec w ogrodzie. Kiedy sadzić kwiaty wiosną? O tych dniach mówi kalendarz siewu 2022

Kwiaty zaczynamy sadzić 7 marca. Zaczynamy od kwiatów wieloletnich i bulwiastych, a w kolejnych dniach (od 13 marca) kwiaty wieloletnie i jednoroczne, takie jak np. petunia. Od 23 marca warto zacząć sadzenie bylin i kwiatów cebulowych, a także sadzonek korzeniowych. Po tej dacie sianie niemal wszystkich roślin będzie już bezpieczne i zaowocuje znacznymi plonami. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: