Przeliczenie emerytury 2022 już nie będzie możliwe? Na pewno dla tych osób. "Nic nie zyskamy!"

Przeliczenie emerytury 2022, podobnie jak w 2021 roku jest szansą na podwyżkę świadczenia emerytalnego. Niestety, nie wszyscy mogą na nią liczyć. W 2022 roku zmieniły się zasady wnioskowania o przeliczenie emerytury. Skorzysta z tej szansy jeszcze mniej osób.

Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe i wielu seniorów z tej możliwości korzysta, ponieważ dzięki temu mogą liczyć na podwyżkę świadczenia. Niestety, wytyczne są bardzo surowe i większość wniosków o ponowne przeliczenie emerytury zostaje odrzuconych. Warunki, które obowiązywały w 2021 roku, w 2022 roku nieco uległy zmianie. Są jeszcze bardziej rygorystyczne, co nie podoba się wielu seniorom. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z szansy na zastrzyk gotówki. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 na tych samych zasadach co rok temu?

Ponowne przeliczenie emerytury odbywa się w oparciu o tablice sporządzane przez GUS. Na ich podstawie wyliczane są świadczenia. Ponieważ śmiertelność osób starszych w latach ubiegłych znacznie wzrosła z powodu pandemii, zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia. Właśnie dlatego seniorzy liczą, że w oparciu o zmiany w statystykach mogą zyskać dodatkowe pieniądze. W 2021 roku, aby otrzymać pozytywną odpowiedź na wniosek o ponowne przeliczenie emerytury wystarczyło, że senior spełnił poniższe warunki. Wnioskować mogły osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Odrzucane były wnioski, które masowo wpływały np. od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Małgorzata Rozenek-Majdan Małgorzata Rozenek w hitowych spodniach lat 90

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 tylko na wniosek. Jak go złożyć?

Aby skorzystać z możliwości ponownego przeliczenia emerytury potrzebny jest wniosek. Można go złożyć osobiście, lub za pośrednictwem strony internetowej. Wzór wniosku dostępny jest tutaj.

14. emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jest propozycja terminu. 'To jest wielka niesprawiedliwość' 14. emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jest propozycja terminu

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach. Kto straci szansę na podwyżkę?

W 2021 roku seniorzy mogli wnioskować raz na kwartał, czyli nawet cztery razy w roku. Emeryci mogli wybrać dogodną dla siebie kwotę i od tej pory pobierać wyższe świadczenie. W 2022 roku możliwe jest to tylko raz do roku, zatem osoby które już wniosek złożyły nie zrobią tego ponownie. Seniorom nie podobają się te zmiany. W mediach społecznościowych czytamy m.in.:

Przez takie chachmęcenie nic nie zyskamy!
Na początku mniej seniorów, a potem tylko ci co mają układy
Skandal

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: