Bluszcz pospolity w domu. Co zrobić aby wyglądał efektownie i bujnie rósł? Jego uprawa jest prosta!

Bluszcz pospolity to roślina, która jest stosunkowo prosta w uprawie i wygląda bardzo efektownie. Znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak dbać o bluszcz pospolity w domu i jak go wyeksponować, aby wyglądał korzystnie przez lata.

Bluszcz to roślina, która należy do rodziny araliowatych. Najbardziej popularny jest rodzaj Hedera, do którego należy aż siedem gatunków. Niestety, w warunkach domowych można uprawiać jedynie dwa z nich. Pierwszym jest bluszcz pospolity, który można uprawiać w doniczce. Cieszy oczy i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zdobi wnętrza i obecnie znów zyskuje na popularności. Jak go uprawiać i w jaki sposób ozdobić nim dom? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze? Wybierz

Bluszcz pospolity w domu: jak go uprawiać, aby wyglądał efektownie? 

Bluszcze są pnączami samoczepnymi – jeśli na swojej drodze pędy spotkają podporę, zaczynają się po niej wspinać. Hoduje się je w doniczkach i potrzebują specjalnych drabinek i kratek, aby mogły rosnąć i pięknie się prezentować w całej okazałości. Jeśli wolisz, aby swobodnie zwisał - umieść go na wysokości, np. na kwietniku. Najbardziej dekoracyjnie będzie wyglądał na metalowych stelażach. Można delikatnie go oplatać np. wokół okrągłej konstrukcji. 

 

Bluszcz pospolity w domu nie wymaga skomplikowanej uprawy. Jak o niego dbać?

Kupując bluszcz w sklepach ogrodniczych, musisz zwrócić uwagę na jego korzenie. Powinny być elastyczne, jasne, bez ciemnych plamek. Liczne młode przyrosty są dużym plusem, ponieważ dzięki temu roślina będzie rosnąć bujna i okazała. Bluszcz pospolity radzi sobie doskonale w niemal każdych warunkach domowych. Jest odporny na temperaturę zarówno wysoką, jak i niską. Wymaga jedynie spryskiwania go regularnie miękką wodą. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Pnącza należy skracać w celach pielęgnacyjnych minimum dwa razy w roku. Uważaj, aby trzymać bluszcz z dala od zwierząt, ta roślina może okazać się dla nich trująca. 

Bluszcz pospolity to nie jedyny gatunek do uprawy w warunkach domowych

Drugim gatunkiem odpowiednim do uprawy w domu jest bluszcz kanaryjski. Jego cechą charakterystyczną są dość spore, oczywiście zimozielone liście. Osiągają one do 15 cm długości. Na ich powierzchni widoczne są jaśniejsze żyłki. Niestety, jest on mniej odporny na temperatury. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: