Dofinansowanie do ogrzewania. Startuje nowy program. Łącznie można otrzymać nawet 74 350 złotych

Wiele programów oferujących dofinansowanie do ogrzewania wyklucza się. Oznacza to, że korzystając z jednego, jesteśmy pozbawieni starania się o pieniądze z innego tytułu. Jednak nie w tym przypadku. Właśnie wystartowały nowe dopłaty do ogrzewania, które możemy połączyć z innym znanym programem. Wysokość łącznie przyznanych środków może wynieść do 74 350 zł.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd naprawdę wzięły się wysokie ceny energii? Ekspert wyjaśnia

Rosnące rachunki i koszty życia sprawiają, że coraz częściej poszukujemy sposobów na znalezienie oszczędności w domowym budżecie. Pomóc mogą w tym dofinansowania do ogrzewania. Jest kilka programów, z których można otrzymać pieniądze na termomodernizację domu. Podpowiadamy, kto może z nich skorzystać. 

Dofinansowanie od Taurona. Został ogłoszony nowy program dla klientów firmy

"Ogrzej się z Tauronem" to program, z którego mogą skorzystać właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych korzystający z oferty przedsiębiorstwa energetycznego. Dopłaty można otrzymać na wymianę urządzenia grzewczego na model o wyższej klasie efektywności energetycznej, czyli pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny. 

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od roku budowy domu oraz rodzaju wybranego rozwiązania. Bezzwrotna dotacja może wynieść od 400 zł do 4200 zł. Co więcej, środki te mają być zwolnione z podatku, a ich uzyskanie nie będzie wykluczało możliwości ubiegania się o dopłatę z programu "Czyste Powietrze". 

Trwa kolejna edycja programu "Czyste Powietrze". Można otrzymać dofinansowanie do ogrzewania i nie tylko

W przypadku rządowego programu kluczowym czynnikiem są dochody osoby wnioskującej. Nie mogą one przekroczyć rocznie 100 tys. zł. Dotacja w ramach obecnej edycji może wynieść od 30 tys. do 69 tys. zł w zależności od dokonanego zakupu. Środki te można przeznaczyć na: 

  • zakup i montaż nowych urządzeń spełniających wymagania programu;
  • docieplanie przegród budynku;
  • wymianę stolarki okienne i drzwiowej;
  • instalację odnawialnych źródeł energii;
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dodatek osłonowy. Dla kogo przysługuje ta forma dofinansowania?

Dodatek osłonowy to również propozycja rządu, ale w ramach tarczy antyinflacyjnej. Jest to forma pomocy przyznawana jednorazowo, a jej wysokość uzależniona jest od dochodów. Może ona wynosić: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł. Do 31 marca pierwsze raty powinny znaleźć się na kontach osób, które wnioski złożyły do końca stycznia 2022. Pozostali na złożenie formularza mają jeszcze czas do 31 października. Pieniądze w ich przypadku zostaną wypłacone najpóźniej 2 grudnia 2022. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: