Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym? Oto praktyczne sposoby, których zastosowanie może dać realne skutki, które wpłyną na mniejsze opłaty związane z wodą. Idealnie byłoby wcielić w życie wszystkie, lecz wybranie nawet kilku z nich wpłynie na komfort życia i stan portfela.
Zobacz wideo
Z tymi owocami prawie każdy ma problem. Jak sprytnie obrać i pokroić mango, arbuza albo granat?
Sposoby oszczędzania wody: to może zrobić każdy z nas
- Zamiast długich kąpieli postaw na prysznic. Pełna wanna to zużycie o wiele większej ilości wody w porównaniu z prysznicem. Jeżeli pragniemy zaoszczędzić nawet kilka złotych na jednej kąpieli to lepiej ograniczyć długie wieczory w wannie.
- Podczas mycia zębów zakręcaj wodę. Ten nawyk łatwo sobie wyrobić, a codzienna czynność może pozwolić na zaoszczędzenie nawet kilkunastu złotych miesięcznie.
- Zadbaj o uszczelnienie kranów. Nieustannie cieknące krany potrafią być bardzo kosztowne, ale również irytujące. Niepozornie mała utrata wody, w skali miesiąca okazuje się spora, nawet kilka złotych.
- Zastanów się nad kupnem zmywarki. Ręczne mycie naczyń pochłania spore ilości wody. Korzystanie ze zmywarki w sposób ekonomiczny i rozsądny może przyczynić się do zużycia mniejszej ilości wody, a co za tym idzie, w kieszeni zostaje nawet kilkanaście złotych miesięcznie.
- Uszkodzona spłuczka w toalecie, czyli cieknący problem. Pomyśl nad wymianą lub naprawą niesprawnej spłuczki w WC. Potencjalna oszczędność to nawet kilkanaście złotych w skali miesiąca.
- Zainwestuj w perlatory do kranów. Jest to siatka, która mocowana jest na końcówce kranu. Perlator napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Potencjalna oszczędność to nawet 30% wody i kilkanaście złotych w portfelu w skali miesiąca.
- Rób pranie tylko przy pełnym wypełnieniu bębna. Ekonomiczne i oszczędne użytkowanie pralki, gdy bęben jest pełny to sposób na oszczędzenie nawet kilkunastu złotych miesięcznie. Pralka zużywa taką samą ilość wody, bez względu na zapełnienie.
- Jeśli masz dom z ogrodem to zacznij zbierać deszczówkę. Możesz ją wykorzystać np. do podlewania roślin. Tym sposobem w Twojej kieszeni zostanie nawet kilka złotych miesięcznie.
- Postaw na baterie jednouchwytowe. Zamiast opcji z kurkami na zimną i ciepłą wodę wybierz baterię z jednym uchwytem. Opcja ta jest nie tylko wygodniejsza, ale pozwala również zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.