Kiedy koniec z maseczkami? Jest nieoficjalny termin zniesienia obostrzeń

Polacy z niecierpliwością czekają na zniesienie obostrzeń, w tym szczególności obowiązku noszenia maseczek. Ostatnie słowa ministra Niedzielskiego stały się dla wielu osób powodem do radości, gdyż padł możliwy termin, kiedy zniosą maseczki. Jak się jednak okazuje, mogła być to radość przedwczesna.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Elżbieta Witek wykluczyła posłów Konfederacji z obrad Sejmu. Uparcie odmawiali założenia maseczek

Obowiązek noszenie maseczek w związku z wybuchem pandemii koronawirusa rozpoczął się w Polsce już w marcu 2020 roku. W pewnym momencie nakaz ten obowiązywał nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na świeżym powietrzu. Informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia dają jednak nadzieje, że wkrótce zostanie on zniesiony całkowicie. Kiedy koniec maseczek 2022?

Obowiązek noszenia maseczek. Aktualnie jest to konieczne wyłącznie we wskazanych miejscach

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu było obowiązkowe od 10 października 2020 do 15 maja 2021. Obecnie nakaz ten obowiązuje jedynie w publicznych przestrzeniach zamkniętych, czyli m.in.: 

 • w środkach transportu publicznego, 
 • w sklepach, galeriach handlowych i innych punktach handlowych, 
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba - chyba że pracodawca postanowi inaczej,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu,
 • w kościele, szkole, na uczelni
 • w budynkach użyteczności publicznej. 

Kto nie musi nosić maseczek? Rozporządzenie przewiduje pewne wyjątki 

Zgodnie z decyzją rządu nie wszyscy są zobligowani do noszenia maseczek. Z tego obowiązku są zwolnieni np.: 

 • osoby kierujące środkiem transportu publicznego, 
 • dzieci do 5 roku życia, 
 • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej,
 • osoby, które mają całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust, lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia - po okazaniu zaświadczenia lekarskiego. 

Do kiedy maseczki w Polsce? Są propozycje terminu

Podczas poniedziałkowej rozmowy w radiowej Trójce, rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że prace nad luzowaniem obostrzeń trwają: 

- Decyzje kierunkowe właściwie są przyjęte, została kwestia zatwierdzenie terminu.

Rzecznik rządu nie podał żadnych konkretnych dat, ale pokusił się o to rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który przedstawił rekomendację ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: 

- To jest na razie rekomendacja, na tej bazie premier podejmie ostateczną decyzję. Rekomendacja jest taka, że kończymy z noszeniem maseczek. Rekomendacja jest, by to było od 1 kwietnia. 

Ostateczny termin poluzowania obostrzeń zależy zatem w tej chwili głównie od premiera. Na razie nie ma jednak żadnych informacji, czy zgadza się on z rekomendacją przedstawioną przez MZ. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: